| iulymary a întrebat:

De ce apa se vede din spatiul cosmic albastra? Funda la raspunsul corect!

Răspuns Câştigător
| CrissuCristina a răspuns:

In ceea ce priveste straturile profunde, culoarea albastra este data de razele de soare care patrund pana in adancime. Atunci cand o raza de soare atinge suprafata apei, aceasta nu isi opreste drumul dintr-o data, ci se descompune in diferite culori pe masura ce coboara mai in profunzime. Pe parcursul primilor metri dispare culoarea galbena, apoi cea rosie si cea verde. Nu mai ramane decat albastrul. Deci variatiile de profunzime ale marii ii dau diferitele nuante pe care le cunoastem. Cu cat marea este mai putin adanca, cu atat albastrul este mai clar, chiar verde. Cu cat este mai adanca, cu atat albastrul este mai intunecat, batand cateodata spre negru.

3 răspunsuri:
| OnuOnulică a răspuns:

Culorea albastra este data de razele de soare care patrund in adancime.

| JeffRider93 a răspuns:

Ce sa se vada albastra? :]] Terra? Pentru ca..cam 80% din planeta are apa...

| ion933 a răspuns:

Pentru ca nori sunt albastri si se reflecta