| Monyyyyy a întrebat:

De ce arată pe site-ul facultății ca la taxa s-a intrat cu medie mai mare decât la buget? Media minima? Nu e normal nu? Sunt adevărate? La Politehnica Cluj ma refer.

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Poate au fost candidați care au dat doar la taxa

| FruttiFresh300 a răspuns:

Uita-te la ultima medie de la taxa, aia conteaza, ala e minimul care oricum se modifica de la an la an.

| Monyyyyy explică (pentru FruttiFresh300):

Deci minimul de la taxa înseamnă media minima la buget? E o tampenie

| FruttiFresh300 a răspuns (pentru Monyyyyy):

Nu! Minimul de la taxa e media minima pentru a intra la specializarea respectiva. Minimul pentru buget, este ultima medie de la buget.

| Monyyyyy explică (pentru FruttiFresh300):

Da dar de ce la buget e mai mică decât la taxa asta e întrebarea

| FruttiFresh300 a răspuns (pentru Monyyyyy):

E posibil sa fie o eroare la afisare sau media respectiva sa fie a cuiva care s-a inscris direct la taxa nu si la buget, pentru ca fiecare specializare are 2 optiuni: buget si taxa.
Adica sa zicem ca exista specializarea ABC. Tu cand te duci sa te inscrii la ABC vei vedea ABC BUGET si ABC TAXA. Trebuie sa te inscrii la amandoua daca chiar vrei sa intri si nici atunci nu e sigur, de aia trebuie trecute ambele optiuni si probabil persoana cu media mai mare la taxa decat la buget, nu a trecut si ABC BUGET, a trecut direct ABC TAXA.