| AvalohAlyn a întrebat:

De ce au profesorii salariile asa mici avand in vedere ca au facut o facultate si cursuri de psihopedagogie? Cat are un debutant in invatamant?

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Asa e sistemul roman, altii fara scoala au salarii de mii de euro si sa nu zic ca taicameu lucreaza la o firma de mobila si castiga de 4 ori mai mult ca un jandarm fiind electrician in Spania.

suntserios
| suntserios a răspuns:

D c? pentru ca invatamantul e prost platit, pentru ca asta e salariu minim in Romania.

un debutant are minumul pe economie din i se mai ia si 20 taxe

| neutrino a răspuns:

Nu sunt singurii "specialisti" care au facultate si au salarile mici, iar salariile profesorilor de la institutiile particulare nu sunt chiar mici. Este bine ca atunci cand afirmam ceva, sa stim despre ce este vorba. Nu spun ca nu ai dreptate, dar daca te intrebi cat are un profesor debutant, asta inseamna ca discuti despre un domeniu pe care nu-l stapanesti. Asa suntem toti, ne dam cu parerea, pentru ca, asa am auzit. Nu neglija faptul ca suntem o tara de vai de ea si traim din imprumuturi!

| halogen001 a răspuns:

Munca lor nu produce ceva vizibil, banii nu vin direct. Una e sa repari ceva sau sa vinzi ceva si esti platit pe loc, alta e sa faci ceva util care nu se vede direct si care trebuie platit si de la buget care e micut impartit pe prioritati si nici nu ajunge happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca traim in Romania

| Doctorfishadi a răspuns:

Salut!
Probabil ca maxim 2000 de roni iau cei care sunt mai sus si au x ani vechime.
Ceilalti, rar sa depaseasca 1500, dar nici aici nu ajung.
Ai idee cate alte lucruri fara facultate poti sa faci, si sa fii platit cu pana la 2500 de roni?
Te salut,
Adrian!