| PainTech a întrebat:

De ce BAC-ul la română e obligatoriu pentru toate profilurile?

Dacă era gramatică, înțelegerea textului și exprimarea unei opinii pe un subiect înțelegeam.

De ce trebuie toată lumea să facă literatura, să învețe comentarii inutile și să citească cărți de acu' 100 de ani dacă nu mai bine?

Ce informație e atat de esențială în acele relicve încât toată lumea trebuie sa o cunoască?

75 răspunsuri:
| troleibuz a răspuns (pentru EntertainYou):

Au descoperit alte lucruri intre timp. Au luat note mari. Si la mate info au fost multi care au luat 10 la bac si au plecat la facultati umaniste. Mie mi-a placut biologia si acum sunt la drept pentru ca am prins pasiune pentru domeniu pe parcurs. N-ai cum sa decizi viitorul la 14 ani

| EntertainYou a răspuns (pentru troleibuz):

Si eu de ce l-am decis de la 14 ani? Am avut vreo abilitate speciala? Sau am stiut sa ma duc unde trebuie, nu unde zic parintii sau unde se aude "ca intra aia mai destepti", ori ma duc dupa colegii mei tot la profilul X sau Y.
Problema e ca si sistemul a facut o strutocamila din acest profil. Si motivul pentru care e asa nu e pentru bietii elevi care nu stiu ce vor, ca altfel era balanta intre profilurile Uman si Real. Dar nu este. Si ce sa vezi, la 18 ani la fel se baga scuza ca nici atunci nu stii. De fapt, niciodata nu stii. Pentru ca unii nici in domeniul facultatii nu vor lucra. Asa-i? Si de ce trebuie sa promovam asa ceva cand statistic vorbind marea majoritate a elevilor este afectata negativ? Cat de greu e sa realizati asta?

De ce trebuie eu sa dau Bac la Romana fiindca nu mai pot de focul lui Petre care vrea sa se duca la Academia de Politie? El mai da la Fizica/Informatica obligatoriu pentru ca eu ma duc la Politehnica? Nu.

Ceilalti sa invete sa nu mai faca alegeri gresite, in primul rand.
In al doilea rand, n-ai cum sa decizi viitorul doar la profil Real? Dar la Uman cum poti? happy Aia de ce sunt blocati doar pe Romana, Istorie, Geografie, stiinte sociale si limbi straine? Nu sunt ei dezavantajati astfel? Sa dea si ei din una dintre Mate, Fizica, Info. Sunt destui care "descopera" ca nu mai vor o directie umanista in viata.

| troleibuz a răspuns (pentru EntertainYou):

Ai avut o inclinatie pentru asta. Nu toti au. La 14 ani nu le cunosti pe toate. E greu sa stii cand ai pasiuni multiple sau cand nu ai pasiuni deloc aici e si vina parintilor

| EntertainYou a răspuns (pentru troleibuz):

Da, iar sistemul ma pedepseste pentru ca am avut o inclinatie. laughing
Ca trebuie sa tolerez si optiunile celor care nu stiu ce vor.
Toata lumea trebuie sa-si formeze inclinatia in scoala generala.
Iar inclinatia mea nu era sa fiu critic literar. Asta e tot. Bacul trebuie restructurat din temelii in functie de Profil. Dar nu se va face curand. Pentru ca n-ar mai decurge bine meditatiile.

| troleibuz a răspuns (pentru EntertainYou):

Nu trebuie sa fii critic ca sa poti sa ai o parere depre o carte. La bac mi-am scris parerile din ce mi-am amintit din clasa si am dat 2-3 citate doar sa mi le sustin si am luat nota mare. Si eu am fost pedepsit sa invat matematica eu voiam sa invat doar biologie si putina chimie. Acum ce ar trebui sa facem... profil separat pentru fiecare materie? Poate voiam sa invat doar muzica sau doar fizica. De ce sa invat si chimie si biologie cand ma intereseaza doar mecanica...

| troleibuz a răspuns (pentru EntertainYou):

Orice s-ar schimba mereu ar fi cineva neindreptatit

| EntertainYou a răspuns (pentru troleibuz):

Cineva neindreptatit? Dar mult mai putini decat acumwinking

| EntertainYou a răspuns (pentru troleibuz):

Ba cam trebuie, pentru ca ti se cer criterii specifice de argumentare structurata pe texte literare. Altfel esti depunctat sever.
Nu esti pedepsit sa inveti matematica cand e materia de baza a profilului. Hai sa nu mai batem campii.
Insa toata lumea trebuie sa dea la Romana. Ca, vai, cum sa nu dai? Dar de ce sa dai? Liceul are specializare, frate. De ce sa tot dai la Romana, mai ales in structura actuala care nu e agreata de marea majoritate? Poate unii vor doar partea de comunicare si argumentare, dar nu de argumentare pe baza de texte literare folosindu-te de notiunile respective precum eu liric, tipurile de umor din genul dramatic, spleen, conditia omului de geniu, gandire luciferica, etc. Cum ziceam. Sunt atatia care au dat Bacul in conditiile astea, tot niste idioti sunt chiar daca l-au luat si cu nota mare. happy Sistemul poate fi fentat grav.
Cand te intalnesti cu un fost coleg din liceu pe strada nu va apucati sa discutati despre Luceafarul. Asta ca tot se mananca rahat despre cultura generala, ori clar despre simbolismul lui Bacovia discutati. Pe bune acum... ne place sa ne mintim singuri. Cel mai probabil veti discuta despre experientele voastre, despre muzica, filme, carti citite de voi in timpul vostru liber, nu alea de la scoala. Ma socheaza cum vad ca in mintea multora dintre voi Bacul este ideal cum e deja doar pentru ca ati reusit voi sa treceti de el si considerati ca doar ceilalti elevi au o problema, insa nu realizati ca n-au cum sa fie toti la fel de pregatiti pentru o materie sau pur si simplu nu vor, nu le place si nici nu-i ajuta efectiv cu nimic in viata. Iar altii tot au promovat si nu stiu sa faca o amarata de cerere. Si n-au promovat cu nota mica pentru ca intr-o facultate prestigioasa nu ajungi cu medii mici.

Răspuns utilizator avertizat
| GabiDumitrescu a răspuns:

Ca sa demonstreze "toata lumea" ca nu e cretina. Faptul ca se invata comentarii inutile in loc sa se INTELEAGA lucrarile respective si sa se interpreteze de catre fiecare candidat prin filtrul propriu e vina sistemului, insa asta nu face limba romana inutila ca materie de bac. Si asa 90% dintre adulti nu sunt in stare sa scrie o cerere sau o declaratie pe propria raspundere...

| SingleForOne a răspuns:

Patriotism, cultura generala, ideea de a fi mai intelectual, etc. Precum stiintele reale sunt mai mult sau mai putin obligatorii in domeniul uman, cel putin fizica si/sau chimia sau biologia; cred ca depinde de liceu.
Adevarat fiind ca unele materii sunt regurgitate de decenii sau secole intregi, dar tot ideile mentionate sunt general valabile.
Combinarea ambelor domenii, real si uman, are ca scop de a forma fiinta umana superioara "care le cunoaste pe toate".

| 1231242 a răspuns (pentru AnjaAHUI):

Salutari!

Puteai sa inveti asta la istorie si mult mai in detaliu, cel care a postat are dreptate!

| 1231242 a răspuns (pentru PainTech):

Excelent, dadea le as cu cartile in cap la astia care comnteaza de cartilaughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru a avea si putina cultura generala. Intr-adevar este putin nasol ca sa zic asa ca trebuie sa faci si niste eseuri dar daca bagi la cap actiunea este imposibil sa nu tii minte macar cateva informatii pe care sa le scrii la examen. Aici este vorba de cunoasterea litaraturii propriei tari. Daca era dupa mine introduceam si niste opere din literatura universala, deoarece sunt unele opere foarte interesante.

| raMLesS a răspuns (pentru EntertainYou):

Sunt in situatia ta, tot in IT lucrez si sunt complet de acord. Nu mi-a imbogatit cu nimic imaginatia operele alea, nu m-a facut mai destept, nu mi-a schimbat perceptia despre nimic si nu am tras nici o invatatura viabila din ele. Doar povesti, opere vechi, pot gasi oricand opere de genul la orice pas daca vreau, nu e necesar sa mi le bage nimeni pe gat, era mai util daca la orele de romana citeam ce carti voiam noi. Macar daca aveam libertatea de a ne exprima opinia despre opera, dar nu, a trebuit sa invatam interpretarea unuia despre acea opera, sa invatam comentarii ca papagalii, pentru ca daca scriam altceva, nu era luat in considerare. Cred ca si autorul operei ar fi ramas uimit. Mi-am pierdut ani din viata in sistemul asta si nu m-am ales cu nimic, atata informatie inutila care nu ma ajuta deloc, nu era pentru domeniul meu. Scoala e un loc facut in special pentru oile pr*a$te, care nu sunt in stare sa faca ceva util cu timpul lor. Ei daca scriu cerinta la un exercitiu, sau daca copiaza tot de pe o pagina, se simt mandrii, cred ca au progresat, dar au dat doar copy-paste. Scoala mi-a dat doar 10% din ce aveam nevoie, restul am invatat singur. In viitor vreau sa plec, cand voi avea copii, vreau sa le ofer o sansa la educatia adevarata, nu sa ii bag in fabrica. Scoala din Romania nu se concentreaza pe invidualism, ce vrea fiecare, ea ii ia pe toti laolalta si ii bombardeaza cu rahat. Ce pretentii sa ai cand statul ii acorda educatiei 900.000 lei anual? Am investit de unul singur in imobiliare, mai mult decat acorda o tara educatiei cetatenilor ei. N-are rost sa-ti bati capul cu pampalai de genul lui Hecate, e un caz pierdut.