| sorinul7 a întrebat:

De ce Bucovina de Nord și sudul Basarabiei aparțin Ucrainei?

Răspuns Câştigător
| LordCristobal a răspuns:

Salut!
Cele doua foste teritorii romanesti apartin Ucrainei deoarece aceasta le-a mostenit si preluat dupa caderea Uniunii Sovietice.
Iar inainte sa fie ale Ucrainei au apartinut Romaniei dar dupa cel de-al doilea razboi mondial Uniunea Sovietica a luat pe nedrept aceste teritorii si le-a incorporat in interiorul granitelor sale.
Dupa caderea Uniunii Sovietice statul roman a renuntat la aceste teritorii in favoarea Ucrainei pentru a intra in NATO.
O conditie importanta la aderarea in NATO era ca un stat sa nu aiba diferende teritoriale cu vecinii sai si Romania a sacrificat aceste teritorii pentru a fi membra NATO.
In 1997 s-a semnat un tratat intre Romania si Ucraina in care Romania renunta la cele doua teritorii dar ucrainienii trebuiau sa asigure drepturi si libertati cetatenesti pentru minoritatea romaneasca.
Tratatul mai poate fi contestat pe cale diplomatica in 2027, de la semnarea lui din 1997 poate fi contestat din zece in zece ani.

1 răspuns:
| mi25 a răspuns:

Vicisitudinile istoriei si Tratatele de Pace de la Paris semnate pe 10 februarie, 1947 dintre Aliați și statele Axei, în urma celui de-al doilea război mondial.
Romania a fost considerata tara invinsa.