| 1754 a întrebat:

De ce in sudul Africii este mai frig decat in nord? O simpla explicatie va rog big grin

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna, este simplu. Nord-ul Africii este mai aproape de Ecuator si de asta acolo este mai cald.
http://www.arhgora.ro/assets/upload/lucrari/03.ECUATORUL_(Custom)_.jpg
Linea aia rosie este Ecuatorul si toate tarile care sunt aproape de el sunt calde. Cu cat o tara este mai departe de Ecuator cu atat va fi mai frig (cazul Africii de sud).
Sper ca ai inteles, succes :)

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Corect asa e, ai dreptate

6 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Nu e corect răspunsul lui RedRose99.
Și Nordul Africii și Sudul Africii se găsec cam la aceeași distanță de Ecuator.( aproximativ paralelele de 35 de grade).
Aproape corect este răspunsul teroristului.Nu e vorba într-atît de influența climei mediteraneene cît de faptul că din sudul Africii pînă la polul sud nu mai e decît oceanul, pe cînd între nordul Africii și polul nord e întreaga Europă acoperită de multe lanțuri muntoase ( munții Scandinaviei, Carpații și Alpii).
Acuma să nu vă închipuiți, totuși, că ar fi o diferență de zeci de grade. Dar, în medie, în sud e mai frig decît în nordul Africii.
Amicul 1754 s-a grăbit și a dat funda.
Nu putea să ia și el un atlas, cu o hartă a Africii, să gîndească puțin și să se dumirească singur?

| darrio2007 a răspuns:

Pentru ca sudul este mai departe de Ecuator decat nordul.Si unde este mai cald? La Ecuator.

| RAY a răspuns:

Nu stiu,dar banuiesc ca diferenta poate fi ca la noi in nord e mai rece ca in sud, ori un val de aer mai rece e pe acolo, un ocean ceva, sau pozitia ei pe glob nu uita Australia e aproape de antartica dar diferenta e mare desi conteaza unde se afla, sigur nu stiu

| teroristulpainialromaniei12 a răspuns:

Datorita schimbarilor de clima. In N e mai cald deoarece este aproape de clima mediteraniana si in S este aproape de clima polara a antarctici.

| RedBull1 a răspuns:

Deoarece Sudul este mai aproape de polul sund si e mai frig.Iar nordul e mai aproape de Ecuator si e mai cald.