| mefree2fly a întrebat:

De ce Campia Transilvaniei nu este o unitate o campie?

3 răspunsuri:
| Azµre a răspuns:

Câmpia Transilvaniei face parte din Podișul Transilvaniei care este împărțit în 3:
1)Podișul Someșean
2)Câmpia Transilvaniei. -> Între Mureș la Sud și Culoarul celor două Someșe la Nord.
3)Podișul Târnavelor.
Podișul Transilvaniei este o subdiviziune a Depresiunii Colinare A Transilvaniei.
Cea de-a doua subdiviziune este cea a depresiunilor și a dealurilor submontane. Numai stau să le enumăr că nu le mai știu pe dinafară.

| Azµre a răspuns (pentru Azµre):

Am uitat să specific ce era mai important.
Câmpia Transilvaniei este o depresiune, nu o câmpie!

| Razvanp69 a răspuns:

Pentru ca este o depresiune. Ea este un fel de doi in unu daca ma intelegi ce vreau sa zic. Este depresiune adica se afla in mijlocul unor munti si fiind foarte intinsa a luat denumirea si de campiewinking