| EllaTutulea a întrebat:

De ce când sunt nori pe cer nu cade apă din aceştia?

Fundăă! puppy dog eyes

Răspuns Câştigător
| Weider a răspuns:

De cand esti tu, ploaia vine cand are chef. "Cargo - Daca ploaia s-ar opri"

2 răspunsuri:
| MrAnderson a răspuns:

Salut

Explicatia este foarte simpla.
In starea lor stabila, norii nu sunt altceva decat vapori de apa.
Atunci cand acestia sunt traversati de o masa de aer rece, vaporii se condenseaza, si se transforma in apa lichida, ce cade sub forma de picaturi.
Sper sa-tie util raspunsul.

Cu stima,
Neo

| ovi93 a răspuns:

Nu prea stiu cum cum sa iti explic, dar ploua atunci cand si pamantul are nevoie de apa e un fel de atractie intre pamant si nori, o sa zici "Okey pai si cand sunt inundatiile de unde e excesul de apa?" Pai excesul de apa e datorita norilor care sunt prea incarcati. Norii sunt clasificati in 10 tipuri uite aici am o lista :D http://ro.wikipedia.org/wiki/Nor#Clasificarea_norilor. Sper ca te-am lamurit cat de cat cum sta treaba cu norii.