| DanceIsMyLife a întrebat:

Acum vreo luna a inceput sa-mi cada f putin parul. Acum imi cade foarte mult. Mi-am schimbat samponul dar tot imi cade. Ce sa fac? Dc imi cade parul? Fundaa! :*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Du-te la medicul de familie sa-ti indice niste analize. Anemia este unul din factorii care favorizeaza caderea parului.

| LaLaura a răspuns:

Buna
parul iti cade din mai multe motive :
1. o data la un an, parul se regenereaza, si de aceea cade
2. lipsa de calciu, magneziu si zinc.
3. stresul - un mare factor in caderea parului
4. alimentatia nesanatoasa( prea multe fast-food-uri, prea putine legume, fructe)
4. Samponul ( eu am unul din farmacie, ca cele de pe piata irita scalpul)
5. folosirea placii ( strica foarte mult parul - e cum ai pune placa pe piele- daca tot vrei sa il indrepti foloseste "syoss heat protect" protectie termica pentru par).
Intai trebuie sa-i descoperi cauza... dar pana ii descoperi cauza te sfatuiesc sa iei calciul magneziu si zinc de la ozone (farmacie) si lotiune regenerata cu petroleum de la gerovital ( plafar sau farmacie) - e foarte buna. Sper ca ti-am putut fi de folos.

| Ramonaaaa a răspuns:

Nu mai folosi placa de par, ondulatorul.Nu iti mai usca parul cu foehnul.Incearca sa mai reduci din produsele de par(fixativ,ceara de par,spuma de par,etc) si sa le pastrezi doar pe cele absolut necesare,deoarece acestea,folosite foarte mult, degradeaza parul.
Foloseste un balsam hidratant, o masca de ulei de ricin.
Incearca sa iti tii parul si desfacut dar si prins.Nu te pieptana cu peria, mai bine foloseste un pieptene cu dinti rari.
Aaa.da.Si chiar daca poate ti se pare o prostie,ai grija sa iti controlezi alimentatia! Evita prajelile, grasimile, etc.Si acestea contribuie la deshidratarea parului si la caderea lui.

P.Sbig grinoar nu vrei sa ajungi in cel mai scurt timp, cheala, nu? smug

| marcela290 a răspuns:

Este o boala de la pisici a avut si verisoaramea... iti cade parul tot o sa vezi. trebuie sa faci tratament... iti spun sigur ca asta ewinking funda?

| Daniel_8701 a răspuns:

Intra aici si citeste tot http://www.kudika.ro/......rului.html