| Darry a întrebat:

De ce credeti ca la botez, fetitele nu sunt trecute prin altar, decat baieteii?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Astea sint prostii inventate de preoti ca sa ii struneasca pe oameni. sint nedrepte si misogine, nu numai prostii. cititi in biblie ce se spune despre femei si copii, despre barbati. toti sint una in fata Tatalui si, omul se judeca dupa faptele lui iar nu dupa sex. pffff

10 răspunsuri:
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Este o prostie misogina din cauza ca pe vremea cand s-au facut aceste reguli femeia nu era considerata mai buna decat un animal. Considerata murdara pentru ca are menstruatie, sau pentru ca va avea menstruatie (urmasa a Evei). Din cauza femeii a fost Adam izgonit din Paradis...

.Mr.Mike.
| .Mr.Mike. a răspuns:

Eu stiam ca daca o femeie intra in altar se considera un pacat al ei.Profeasora de la scoala ne-a zis ca asa scrie in Biblie(scrie ceva in genul asta...)nu stiu ce sa zic...asta e porunca...ne conformamsad

carla
| carla a răspuns:

Hhahha cred ca lui D-zeu i-a fost frica ca popii se pot da la enoriase...laughing Si eu consider asta o tampenie. lumea a evoluat, perceptele Bisericii...nu.

| leluc a răspuns:

Femeile sunt considerate, de catre mintile inguste ale bisericii, murdare pentru ca au menstruatie. De aceea nu sunt primite in altar, sau nu au voie in biserica daca sunt la menstruatie. O prostie...

| CAsToReL a răspuns:

Ritualuri proaste... fara sens din evul mediu... laughing nu te astepta ca prostiile scrise de oameni acum 2000 de ani sa aiba vreo relevanta acum... dar in schimb SA CREEEEEEEEZI IN ELE... SA CREEEZI TOOOOOT CE SCRIE ACOLO laughing))

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Crezi ca devine mai desteapta daca intra in biserica?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E un pic mai complicat si ar trebui sa cititi mai mult carti sa va raspundeti la intrebare... dar trebuie rabdare si sa fiti dornici sa intelegeti raspunsul, pentru ca sunt multi care pun intrebari dar care nu vor sa afle adevratul raspuns. O sa vau cateva citate din Biblie si comentarii ca sa va starneasca interesul poate chiar cititi si voi altceva decat Can Can sau Ioana: Da, femeia este egala cu barbatul, dar numai dupa fire, nu dupa dregatorie. Dupa fire pentru ca este luata din barbatul sau ". Aici este egala femeia cu barbatul, ca-i os si carne din barbat, luata din coasta lui, dar nu dupa dregatorie. Ca Dumnezeu a pedepsit-o pe Eva imediat, ca ea a intins mana intai. Si primul canon i-a spus : " De ce-ai facut asta? Pentru ca ai intins mana si ai mancat, inmultind voi inmulti durerile tale si intru dureri vei naste fii ". Si a doua pedeapsa : Intoarcerea ta catre barbatul tau si el te va stapani ". Cat despre copii, toti se nasc cu pacatul stramosesc care se sterge prin botez, dar chiar si asa barbatii au intaietate in fata femeii. Succes la lectura si cum spunea Marcus Aurelius (imparat roman, n. 26 aprilie 121, Roma, d. 17 martie 180): "Doamne, Dumnezeul meu, dă-mi seninătate ca să ştiu să accept lucrurile pe care nu le pot schimba. Dă-mi curaj ca să mă pot strădui să schimb ce se poate schimba. Dă-mi înţelepciune ca să pot deosebi ce se poate schimba de ceea ce nu se poate schimba." (traducerea din latina poate suferi mici imbunatatiri)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Voi uitati ca Eva a fost creata din coasta lui Adam deci are jumatate de cruce. Femeia are menstruatie, cum ar putea intra in Altar? Nu inventeaza preotii, sunt legi lasate de Dumnezeu.

| Darry explică:

Da, este adevarat ca femeia e considerata "pacatoasa", dar acel copil nou nascut, ce pacate poate avea? ...doar pentru. simplul fapt ca e "femeie".
Ms. pentru. raspunsuri.

| TeooSmilee a răspuns:

Femeile nu intra deloc in altar.la nici o varsta.pai altarul este un loc sacru in care intra doar barbatii...dumnezeu nu desconsidera femeile, dar femeia a fost facuta ca sa fie supusa barbatului,dar nu in sensul de violentza, prin faptul ca femeia a fost cea care a muscat din fructul oprit...fiind prima care a pacatuit, in fata lui dumnezeu