| parachute a întrebat:

Credeti ca limba moldoveneasca este o limba aparte? de ce?

Răspuns Câştigător
| agent003 a răspuns:

Limba moldoveneasca nu exista, si nici nu a existat vreodata oficial, nici macar in timpul sovietic, atunci se scria in Basarabia cu caractere chirilice

4 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Limba moldoveneasca ==este o variantă de limbă română plină de regionalisme // diferită de limba română cultă.

Deci este o limbă artificială, construită voluntar, cu migală, de lingviști aserviți intereselor URSS că limba vorbită în RSS Moldoviniească, trebuia scrisă cu alfabet rusesc și cu semne moi și tari și să fie cât mai diferită de limba română literară.
Eram puști, în clasa a noua și cunoșteam alfabetul rusesc și cumpăram nu mai știu ce ziar care apărea la "Chișineu" și ne distram citind cu glas tare, din " moldoviniește".

După asta, am ajuns la concluzia că moldovenii de la est de Prut sunt sunt niște "timpiți", care gândesc cu „chișoarele", și inventează o altă limbă română, și nu am mai aruncat bani pe acea publicație cretinoidică.

| NuDauFunda a răspuns:

Fondul lexical e cam acelasi cu al nostru, dar in unele cazuri folosesc cuvinte ce la noi sunt fie arhaisme, fie regionalisme si nu se folosesc aici decat restrans. Accentul duce mai mult spre rusa decat spre dialectul folosit in Moldova noastra.

| Cuniska a răspuns:

Voi astia care ati raspuns vorbiti despre ce nu stiti.Limba moldoveneasca nu exista, deci prin urmare nu e nici o limba aparte! l.moldoveneasca este doar o stalcire a cuvintelor din romana, introduse de sistemul comunist din moldova.

| TeREe a răspuns:

Este o limba ca spaniola si alte limbi numai caci acent diferit de al romanilor intelegi sau al maramureseni etc