| anonim_4396 a întrebat:

De ce cuvantul "primejdios" este derivat? De ce nu conversiune? Ca doar la origine e substantiv-primejdie.Isi schimba valoare gramaticala...deci, nu inteleg dc e asa. Funda cui imi explica si inteleg

4 răspunsuri:
| Wellfun a răspuns:

Să fi fost conversiune cuvântul avea să'ţi păstreze forma iniţială, însă primejdie a trecut în primejdios. Deci s-a adăugat sufixul -os, deci e derivare.

| anonim_4396 explică (pentru Wellfun):

Iti multumesc ca m-ai lamurit, si eu ma gandeam la asta. Dar de exemplu sa zicem cuvantul "imprejurul" e derivare sau conversiune? Ca asa ar veni de la a imprejura -imprejurul, dar ar putea fi si derivare...

| Wellfun a răspuns (pentru anonim_4396):

Cuvând mai greu cred că nu'mi puteai găsi : )).
Aici e cam complicată treaba. După mine nu este format nici prin derivare, nici prin conversiune, întrucât este forma normală a prepoziţiei sau adverbul "împrejurul". Asta e părerea mea.
Dar dacă chiar ar fi cuvânt compus, eu cred că prin conversiune, pentru că aici nu avem nici un sufix sau prefix. 'u' de la urmă este vocala de legătură, iar 'l' articol.
Sper că te'am ajutat.

| Fisstic a răspuns:

Conversiunea apare in functie de context.Deci la o prima vedere primejtios este derivat:primejtie+os=primejdios.
Intr-adevar este substantiv:primejdie
Ex:El este primejdios. [primejdios=nume predicativ=>Conversiunea substantivului "primejdios" ]
Sincera nu prea le am cu romana insa ma la chestii de asta imi dau seama cand e conversiune/derivare/abreviere.winking Funda?big grin