| anonim_4396 a întrebat:

De ce "Domnu(l)" se scrie cu litera mare chiar daca nu e la inceput de propozitie?

4 răspunsuri:
| ALGator a răspuns:

Nu se scrie cu litera mare! E substantiv comun. Nu se scrie nici "domnu" pentru ca -u face parte din articolul hotarit -ul.

Posibil sa se scrie in constructia "Domnul Dumnezeu", sau chiar numai "Domnul" tocmai pentru ca aici e substantiv propriu (se refera la o anume persoana).
http://dexonline.ro/definitie/domn

| rockbluesman a răspuns:

sau pentru a arata respectul fata de cineva(cum ar fi o profesoara care doar asa ii spunem, cu toate ca nu ii stim numele adevarat)

| EllieAllie a răspuns:

Depinde. de ex, in ''Domnu' Trandafir'' e scris de fiecare data cu litera mare pentru a arata respect fata de acea persoana

| ALGator a răspuns (pentru EllieAllie):

E adevarat in cazul folosirii ca formula de respect.