| xtina a întrebat:

De ce este Ankara capitala Turciei? Argumentati!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ankara este un oras situat in partea centrala a Turciei si a fost aleasa drept capitala dupa transformarea tarii in republica, in anul 1923, sub conducerea lui Mustafa Kemal (supranumit Ataturk). Cred ca la baza au fost atat ratiuni privind distantele, cat si ratiuni strategice (Istanbul fiind la o margine a tarii si expusa atacurilor, fiind mai greu de aparat). Numai bine!

9 răspunsuri:
HepHap
| HepHap a răspuns:

Ataturk a mutat capitala in 1923 de la Istanbul la Ankara. A fost in principiu o declaratie politica si simbolica, menita sa arate ca noua Turcie a rupt-o cu trecutul imperial. Istanbul reprezenta Ancien Regime-ul otoman si nu ar fi putut, in ochii nationalistilor turci postbelici, sa reprezinte noua republica turca. Ankara nu e situata pe doua continente si nu e nici cel mai mare oras din Turcia. Istanbul e, dar vad ca se fac confuzii aici.

Stefan
| Stefan a răspuns:

Ankara este capitala Turciei deoarece este un important nod atat la figurat, pentru comert cat si la propiu, fiind centrul drumurilor si cailor ferate turcesti si un important centru comerciaial si industrial. Istambul ramane capitala istorica a Turciei.

| darrio2007 a răspuns:

Asa cum este Bucuresti capitala Romaniei.

| ioana1704 a răspuns:

De ce n-ar fi? Aiceva impotriva! Studiaza putin istoria Turciei moderne!

| 54ndy a răspuns:

Că aşa vor ei.

| LordJohn a răspuns:

Desi cel mai mare oras al Turciei e Istambul, care dupa parerea mea e si mai frumos, Ankara are o dezvoltare politica mare si e asazata in mijlocul tarii, astfel toti reprezentanti pot ajunge la ea mai repede.

| xtina explică:

Putea sa fie Istambul, dar nu e.
Dar este Ankara, de ce?

| SMaricel a răspuns:

Normal capital turciei de drept este instanbul. dar fiind intre doua continte orasul ankara a fost numit capitala.

| viki98 a răspuns:

Pt ca este mai mare decat Istabulul laughing