| anonim_4396 a întrebat:

De ce există atâtea calcule inutile in matematica? Nu exista macar un lucru la care sa ajute calculele cu radicali (ex: 32√460•23√23•(2√4-12√49)+11•(22:2√3) sau celelalte lucruri
La ce bun? Eu militez pentru matematică doar până în clasa a 5-a sau a 6-a, pentru că după aceste clase nimic nu mai e util, nici la geometrie, nici la algebră, ce urmează sunt doar de umplutura că să mai umple buzunarele profesorilor și să scurteze timpul elevilor, pe când ar putea învăța ed financiară, sexuală... Ce pot face să schimb materia inutilă predată în școli și ca elevii să învețe ceva util pentru viață, nu să scoată roboti pe band rulantă?

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Depinde ce vrei sa ajungi, cu ce sa te ocupi in viata.
Pentru munca fizica bruta (ca zilier) nu ai nevoie de scoala-scoala, dar trebuie sa inveti "la locul de munca" si sa-ti formezi experienta, dexteritatea.
Pentru a deveni muncitor calificat ai nevoie de cunostinte de baza in domeniul materiilor reale, cele invatate in clasele obligatorii superioare (pana la clasele 8-10). De asemenea, ai nevoie si de restul materiilor, ca cunostinte de baza indispensabile in viata de zi cu zi.
In clasele de liceu (care se numesc "scoala inalta", high school, hochschule etc.). se invata bazele pentru a se poate ocupa un post de calificare /cerinta medie, de tip tenician.
La faculate se invata "varful cunostintelor", adica cele necesare pentru proiectare si/sau invatarea altora.

Evident, oamenii sunt "vazuti" si salarizati in functie de cunostintele invatate si aplicate, mai ales cei care stiu mai multe si pot rezolva problemele pe care altii nu le-au invatat.

Este alegerea ta sa inveti pentru ce ramura si ce treapta vrei, iar salariile le vei primi in functie de ce vei stii.

| mihai69 a răspuns:

Corect! doar așa se poate ajunge cât mai curând la idiocrație!
Ce ne trebuie nouă atâta școală?!?

| Alverto a răspuns (pentru mihai69):

Așa este!
Ai dreptate, o prostie, nu? Normal că școala o să ne ajute întotdeauna în viață. Nu i așa?
Ei bine, uite că nu, pe mine cel puțin nu
Dar dacă tu te mulțumești cu 2000 de lei sigur că școala e importantă nu?
De că să învățăm noi ed financiară să învățăm cum să generam active, sau ed sexuală sa nu facem copii la 14 ani. de ce când există atâtea lucruri utile, cum sunt radicalii, puterile, integralele, numerele necunoscute nu? Bunicul meu nici nu știu cum a generat o casă, familia și meseria fara acesasta materie...

| mihai69 a răspuns (pentru Alverto):

Dacă pe tine nu te-a ajutat școala, mă tem că nu ai ales corect domeniul pentru care te-ai pregătit.
Pe mine chiar m-a ajutat (și de aia am ceva zerouri în plus la leafă după cifra propusă de tine), ba chiar îmi și place ceea ce fac. Și chiar are legătură cu matematica și cu fizica (asta fiind de fapt o parte aplicată a matematicii).
Că nu e chiar ușor să înțelegi și să înveți atâtea teoreme și axiome, e adevărat, dar și când le prinzi înțelesul o să vezi că chiar și în viața de zi cu zi le poți folosi.
Evident, se poate trăi și fără. Exact cum spuneam: nici în epoca de piatră, nici chiar în cea a bronzului nu se prea omora lumea cu artimetica și uite că trăiau, ba unii chiar foarte bine. Dar totuși, asta vrem, să ne întoarcem la acele timpuri?

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai da... inutil, pentru tine si pentru mai multe persoane, ca nu sunt folositi in viata de zi cu zi de oricine.

Dar fara acei radicali, tu nu mai scriai acum aici pe TPU, ca nu exista un dispozitiv pe care sa scrii (:

| Alverto a răspuns (pentru DoarBogdan):

Ok, mersi de informație, dar da, de mine oricum nu vor fi folosiți
Tu folosești ce ai învățat la matematică in activitățile zilnice?

| DoarBogdan a răspuns (pentru Alverto):

Folosesc ce am invatat in matematica/fizica pentru ca asta fac la lucru, dar nu tot, cele mai multe au fost deja integrate si stau la baza tututor dispozitivelor (uC si alte cele) pe care le foloseste toata lumea big grin

Altfel spus, nu te invata aceste lucruri doar sa fie invatate, daca tu treci de ele si le "intelegi" ti se formeaza o gandire logica care poate ar stii sa rezolve si alte probleme, ale vietii, ce pot sa apara oricand big grin

| LPCTSTR a răspuns:

Stai calm cu radicalii aia, ca n-ai dat de integrale si siruri de integrale rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Iti trebuie si radicalii! Cum crezi ca de calculeaza circumferinta Pamantului? Sau distanta pana la luna? Sau viteza de reactie a mouse-ului tau? Dai de radicali peste tot, sunt un fel de a scrie numerele, in loc sa scrii 1, 41... scrii radical din 3, simplifici si abia la final il tranformi in 1, 41. pentru un numar.