| anonim_4396 a întrebat:

De ce exista olimpiade scolare? Adica de exemplu olimpiada de mate, romana, fizica, etc.
Adica la ce ajuta ele de fapt?

4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Daca ai nu stiu ce loc la olimpiada poti la unele facultati sa scapi de admitere si parca si bacul se echivaleaza?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ajută să motiveze pe elevi să învețe mai mult, mai bine, mai profund. Provoacă la întrecere în a fi cel mai bun. Nu înveți numai pentru nota din catalog, ci înveți pentru ca să te confrunți cu cei mai buni din clasa ta, din țară sau din lume. Îi întâlnești acolo, te bucuri de întâlnire, vizitezi orașe noi, dacă câștigi un premiu, diploma și pozele făcute acolo îți vor aminti peste ani de o perioadă fericită din viața ta.
Eu am participat la olimpiada de română din 1963 și am ajuns la etapa pe țară. Îmi amintesc și acum cu plăcere de acele zile.

| Edmonds2342 a răspuns:

Le oferă elevilor foarte buni sansa de a se afirma și diferentia fata de ceilalți elevi

| Gabriel2424 a răspuns:

La descoperirea elevilor destepti, ce vor sa se afirme.