| AlexDorinel a întrebat:

De ce exista școală? E o pierdere de timp in viata asta. Mai bine am da toți la lopată, macar așa am face ceva productiv decât să pierzi mii de ore din viața la școală ca după sa ajungi sa trăiești de pe azi pe mâine

14 răspunsuri:
| RobertMoon a răspuns:

Lasa-te de școală și mergi la muncă daca nu-ți convine.

| Violleta2022 a răspuns:

Daca nu exista scoala, cum mai scriai tu acum pe TPU?
Crezi ca era mai bine sa nu ai habar sa scrii si sa citesti?
Sa muncesti la coada vacii si prin camp, fiindca doar acolo nu se mai cere carte?

| halogen001 a răspuns:

Scoala e buna pentru cei care pot sa o faca pentru ca le permite sa faca mai mult decat ar face fara scoala. Pentru cei care nu pot, e bine ca macar invata sa scrie si sa citeasca si poate mai mai raman cu ceva din scoala.

Răspuns utilizator avertizat
| halogen001 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Asa este, dar oricum la munca nu poti merge sub o anumita varsta si atunci e buna scoala in acea perioada.

| doctorandus a răspuns (pentru AlexDorinel):

Societatile industriale au nevoie de mana de lucru *calificata*: de la a sti sa lucrezi cu un PC la a face calcule matematice sau a sti in care parte a fesei se baga acul de seringa.

Si nu numai atat: scoala te invata disciplina, punctualitate, lucru de echipa, maniere, etc., lucruri care te fac in stare sa muncesti cum trebuie cand va fi nevoie sa muncesti.

Răspuns utilizator avertizat
| Wr3nch a răspuns (pentru AlexDorinel):

Da nu te obliga nimeni sa faci mai mult de minimul necesar. Renunti dupa clasa a 10 si poti da la lopata linistit pana mori.

| isemilia a răspuns (pentru AlexDorinel):

Pana la 16 ani (10 clase sunt obligatorii in Romania din cate stiu) slabe sanse sa faca un adolescent din ziua de astazi ceva semnificativ ce nu are legatura cu scoala / educatia.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Sa tii minte ca mie imi place shaorma cu de toate.

| Meme10Meme a răspuns:

Esti un tampit

Răspuns utilizator avertizat
| isemilia a răspuns:

Poti sa faci asta daca vrei, nu te opreste nimeni. Unora le place scoala, altora nu, ceea ce e complet ok, nu toata lumea e interesata de toate subiectele de studiu din lume (principalele. Cam toate se gasesc in scolile din Romania : matematica, fizica, chimie, informatica / TIC, istorie, geografie etc). Insa imi vine greu sa cred ca nu iti place nimic la scoala. Daca ar disparea totul, nu ti-ar fi dor?

| Lizuca1234 a răspuns:

Pana la 18 ani, nu poți "să-ți vezi de viață" pentru ca ești doar un puțoi care sta pe spatele părinților. După aia, dacă îți place să dai la lopata, n-ai decât.