| weirderitza a întrebat:

De ce frunza este verde si petala florii poate fi orice culoare?

Răspuns Câştigător
| turist a răspuns:

Din cauza clorofilei!
Dar de ce fiecare om are minte si doar putini o folosesc?winking

3 răspunsuri:
| Jonsdottir a răspuns:

Uita'te in cartea de biologiewinking

| OnWeed a răspuns:

Pai frunza contine o substanta numita clorofila care ii da culoarea verde, iar petalele pot contine o groaza de alte substante depinzand de floare. Poate ar trebui sa mai deschizi cartea de biologie de a5-a sau a6-a.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentruca in fruunza se produca fotosinteza adica plantle se hranesc