| Emmanu3l a întrebat:

De ce in spaniola semnul intrebari si exclamarii se pun invers?

2 răspunsuri:
| gelu1970 a răspuns:

Chestie de gramatica. insa au sa te inteleaga daca le pui doar la final. invers se pun la inceputul propozitiei.

| stefan1998_5137 a răspuns:

În unele limbi, ca spaniola, galiciana și leoneza, pe lângă semnul de întrebare normal, înaintea propozițiilor interogative se folosește un semn de întrebare inversat vertical (¿), astfel încât toate expresiile interogative se scriu între două semne de întrebare, exemplu: ¿Qué sera? („Ce va fi?").