| AlexDorinel a întrebat:

De ce in SUA sunt așa stricte școlile? Mai stricte decât erau în Romania pe vremea comunismului.

N-ai voie sa iesi din curtea scolii, daca întârzii stai afara etc.
In Romania școala a fost și este rai fata de alte tari

13 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Fiindca exista securitate si jandarmi care pazesc scoala de atacuri.
Violenta a crescut in ultmii 10 ani si Ministerul Invatamantului a luat masurid e protectie, ca sa protejeze copii, sa nu mai intre nebuni sau sinucigasi cu bombe sau arme.

| relian a răspuns:

De ce is stricte? Nus stricte deloc laughing ti se pare.Tu mergi la scoala,altul merge la munca,daca fiecare ar face in aceste institutii,firme ce i se scoala cum ar fi,asa dupa tine?
Tu cand o sa muncesti,crezi ca iei tu liber cand ti se scoala? Pleci,vii cand vrei?

Scaoal este exact la fel,este o institutie care te invata ce sa faci in viata.
Daca tu esti neserios,daca ai ar tolera,hai ba vina,lasa cai bun si asa,pai de ce mai mergi la scoala?
Scoala de aia e facuta,sa te educe,s,a devii un om serios,sa te invete sa afci ceva etc.
Ca urmare cand tu devii neserios, pentru ca venind tarziu, ori iesind pe unde vrei tu, aia arata ca esti neserios, stai acasa frate, nu te mai du la scoala.

Pt ca sa iesi tu afara din scoala? Sa ce si unde? Daca tu ai pauza stiu si eu 10 min unde ai putea tu sa mergi si sa faci ce?
Daca intarzii nu stai afara,esti prost informat,te scuzi,intri,iti faci treaba.
Profesorul te tine minte, daca tot continui asa, da atunci iti spune sa stai afara, ori sa il cauti pe altundeva laughing vii cu parintii sa dea explicatii pentru ce tu intarzii mereu la scoala.

Daca tie astea ti se par aiurea, atunci este o persoana nanspa, esti un om neserios.
Colegii tai pentru tine ces? Aia care vin la timp vorbesc.Deci tu esti ala smecherul sau ce, si restul is prosti?

Inca ceva.In America copii stau in scoala pentru ca pe afara misuna masini,aici amsinile is ca furnicile,iar cand un elev intra in curtea scoli,deja scoala este raspunzator pentru acel elev,de aia.

Daca cumva scoala nu are grija de tine ca elev,tu iesi si patesti ceva,vine tactu si da scoala inn judecata,de aia,acu pricepi?
Pt ca tactu si maiciata,platesc pentru tine,sa ti se dea mancare la scoala, sa aiba aia grija de tine sa fii intreg, sa te aduca aia acasa cu autobuzu, de aia, pentru ca parintii tai platesc pentru toate astea.

A ca nu esti tu de acord? Pai uitasem ca tu esti ala ce negociza cu aprintii salalru lu tacsu laughing ei uite ca in america copii nu negociaza nimic, parintii platesc pentru ca ei sa ramana vii si sa ajunga acasa intregi laughing

Răspuns utilizator avertizat
| relian a răspuns (pentru AlexDorinel):

Tu nu stii c ei aia educatie,asta e alta poveste laughing Se fac virusi in laborator? Cred ca te uiti la prea multe filme SF si apoi le iei de reale.
S-a descoperit petrolul? Petrolul era descoperit de multi ani,dar a fost mai bine decat sa se foloseasca carbuni,asa ca nu-s cacaturi,lumea a mers spre mai bine,nu spre c e spui tu.

Mancarea din ziua de azi e facuta in laborator laughing esti tare.Ia fane si noua o mancare in laborator? Cum am spus,te uiti la filme si le iei de bune,nu stii sa faci diferenta dintre realitate si vise,cred ca nici nu isi din casa,esti soarce de ala de camera.

Din pacate pentru om,mancarea este cat se poate de naturala. Apoi ce inseamna pentru tine natural sau cacaturi? Nu exista nimic artificial in universul asta,totu este facut din atomi,iar din cate s tiu eu na fabricat omenirea un a tom nou,necunoscut laughing

Deci dupa tine,era mai buna daca poluam atmosfera cu carbuni /.E bun daca asa spui tu.
Ce faci cand a erupt vulcanii aia,ce intunecau tot cerul,tot omenirea a poluat?
Vorbesti sa te afli in treaba.
Mincarea este facuta din plante si animale ce se cresc de oameni in ferme,asta daca nu stiai.
Asa ca idee ai vazut vreodata in viata ta un animal? In afara de cani si pisici,ori alte animale de companie,ai vazut,alte animale?
Eu nu cred ca ai fi vazut,de aici si ideile astea despre mincarea facuta in laborator, ce filme ai mai vazut?laughing

Asa crezi tu ca oamenii salbatici traiau f bine, aveau de toate? Vai de tine, erau vai mama lor, traiau cu frica de azi pe maine, nici nu prindeau 50 de ani laughing tu vorbesti ca unu cazut acum din Luna pe bune.
Educatie nu inseamna sa umble lumea in costume,educatie inseamna sa stii sa respecti alt om,aia inseamna educatie,sa nul furi,sa nul jignesti,sa nul minti,sa fii serios etc.

Tataie,pune mana pe ceva carti si mai citeste,este un sfat,asculta ce zic la varsta ta ar fi bun sa citesti carti,orice carte, ziare, orice, cititu la varsta ta iti mai deschide mintea.
Daca numa stai pe net si te uiti la filme si jocuri mintea o sa iti ramana in urma.
Nu e de la mine, sunt chestii studiate si observate de ani f multi, asa s-a observat ca cititu la 17-19 ani te arunca mult inainte, comparativ cu taiatu frunzei la caine laughing
Ai dreptate doara intr-o singura privinta, anume ca triesti intr-o lume virtuala, te caraterizasi bine aici.

Răspuns utilizator avertizat
| Catrice a răspuns:

Nici la mine la liceu n-aveam voie în afara decât cu mici excepții.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Intr-o scoala care se respecta este intronata ordinea si disciplina.
Iti dau un alt exemplu: in armata SUA modul de adresare nu este cu "domnule", care la noi arata respectul fata de superior. Dar respectul se arata prin comportament.

| gritt a răspuns (pentru CodrutElian1990):

O sa-ti dau ignor pentru ca mereu dai nefolositor si eronat cand eu vorbesc din propria mea experienta.
Cat despre respect, esti rupt de lumeee, vezi pe Youtube filmari din scoli americane, compilatii de ore intregi cu studenti care se cearta cu profesori sau se iau la bataie.
Pa.

| Lukasssz a răspuns:

Si in Romania este destul de rau.

| Anuket a răspuns:

Același tratament l-am avut și eu în liceu. Probabil mai sunt licee așa fiincă fiecare își face propriul regulament de ordine interioară.

| florin926481f a răspuns:

Si in Romania scolile sunt stricte, la mine la liceu avem acces in scoala doar cu cartela pe care o folosim ca sa se deschida poarta.Cand se suna de intrare se inchide poarta si nu mai poti intra decat la pauza, nu avem voie sa iesim din curtea liceului si pe langa asta sunt in permanenta 2-3 jandarmi plus portarul.Aa da si in fiecare zi cand folosim cartela se trimite automat pe mail parintilor ora la care intram si iesim.

| DanielDanny a răspuns:

A fost si in liceu o perioada cand aveam legitimatii, si daca nu aveai uniforma te trimitea acasa, si daca intarzia, sareau gardu sa intre in scoala!

Dupa ce am terminat eu nu mai stiu, pana la urma puteam sa iesim la magazin sa luam mancare, chioscul din curtea acolii fiind prea mic pentru toti!

La ei sunt stricti pentru ca la noi sistemul e varză, dupa ce ca esti fortat să inveti subiecte care nici nu te interesează, te mai lasa si de capu tau sa faci ce vrei si se mai intreaba de ce nu invata elevii!

La ei iti alegi cred ca minim 6 cursuri care vrei sa le urmezi!
La noi iti baga pe gat totate materiile + vreo 12-13 module separate care tin de categoria aleasa la inscriere cum a fost la noi!

Daca nu imi place matematica, de ce ma fortezi sa invat functii si formule care pe urma le uit imediat cum termin liceul!

Si despre strictete, fiecare scoala face ce vrea! A fost o perioada cand daca nu arai elev sau vroiai sa mergi la camcelarie intrai si ieseai doar dupa ce iti inregistra cartea de identitate si scopul vizitei si ora!

Erau mereu 2 elevi de serviciu din clase diferite, care in loc sa stea la ore stateau la intrare de paza! xD

| gritt a răspuns:

Pentru ca sunt multe atacuri armate in scoli si trebuie sa fie organizati si alerti. Sunt atenti pana si ce culoare de pantofi au ca sa nu atraga atentia atacatorilor si in caz ca se ascund pe sub banci sa nu fie zariti usor.