| xjustfearless a întrebat:

De ce, la alegerea terenului, capitanul unei echipe de fotbal are in vedere sensul in care bate vantul?

8 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Ca sa nu le intre praf in ochi! Normal ca vantul este cel care mareste viteza de deplasare a balonului. Vor ca mingea sa intre mai repede in poarta adversa decat in poarta lor!

Stefan
| Stefan a răspuns:

Vantul cand se joaca fotbal pe un stadion are un efect ajutator de multe ori fiind al 12 -lea jucator, impinge mingea in acest sens si poate imprima diferite efecte mingii.

| moonY a răspuns:

nu vrea ca atunci cand suteaza pe langa poarta si scuipa de draci, sa bata si vantul din fata

| mami a răspuns:

Ia goleste un pahar de apa de sus si stai cu fata in sensul din care bate vantul si atunci gasesti raspuns la intrebarea ta
doamne doamne gandeste logic
vantul impinge mingea in poarta adversa cand jucatorii sunt KO

| m4them4tic a răspuns:

Pe stadioanele pe care joaca jucatori profesionisti nu prea se intampla sa se aleaga terenul dupa acest criteriu.Insa daca se intampla sa bata vantul dintr-o anumita directie, logic ca e mai bine ca acesta sa iti bata din spate, iti dai u seama de ce.

| Lolec7 a răspuns:

Pai se intampla asta la meciurile neprofesioniste mai mult si se tine cont deoarece e mai bine sa iti sufle din spate deoare ce suturile se duc mult mai puternice...

| Zara_Silviu_1994 a răspuns:

Ca nu le intre praf in ochi de aia lol da ce intrebare ma

| bulina49 a răspuns:

E grea tema la fizica nu?straight face