| Florin458 a întrebat:

De ce le este permis unor profesori universitari sa predea mai multe materii care nu au tocmai legatura intre ele? De exemplu un profesor de mate sa predea fizica si chimie.Mai mult decat atat,predat e mult spus,vine cu slidere si citeste de acolo ca dintr-o carte iar la examen are pretentia sa stim tot ce a turuit el.
Si a doua chestie tot cu privire la cititul de pe slidere,avem o profesoara care face acelasi lucru, nu preda ci vorbeste neincetat timp de 2 ore iar la examen are pretentia sa stim tot din scoarta in scoarta, altfel restanta/e ca preda vreo 3 obiecte, dar macar au legatura una cu alta.Deci tu ca profesor daca nu esti capabil sa legi doua vorbe fara sa citesti de undeva de ce ai avea pretentia ca studentii sa stie o materie pe care nici tu nu o intelegi?! Problema este ca daca nu inveti cuvintele folosite de ea,nu treci,au fost cazuri care nu si-au dat licenta din cauza ei, desi nu stiu ce castiga fiind atat de ***.

5 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Nu au pretentia sa stiti toate materiile ci sa invatati toate cursurile pentru examen astfel incat sa va ramana ceva in cap.
Si nu trebuie sa scrii perfect, iti dai seama ca nu poate nimeni sa invete cuvant cu cuvant, daca inveti logic poti sa reproduci ceea ce ai invatat.
Si profesorii astia probabil ca au facut o facultate de inginerie si s-au specializat pe mai multe domenii sau chiar au facut mai multe facultati. Dupa atatia ani de scoala, de doctorate si postdoctorate sunt capabili sa predea mai multe materii.
Si chestia cu slide-ul, cursul e scris de ei, daca aia e informatia pe care trebuie sa v-o transmita de unde sa citeasca, nu de pe slide? Crezi ca retine un profesor atatea cursuri incat sa nu se uite deloc pe slide? In plus daca sunt si poze trebuie sa va explice. Cu ani in urma nu stateai degeaba si ascultai ce zice profesorul, trebuia sa scrii intr-una 2-3 ore cat dura cursul, iar daca lipseai si nu iti dadea nimeni notitele o incurcai. Dupa parerea mea e mai bine acum.

| Catrice a răspuns:

Dacă tu poți face fizica fără matematica, ești un geniu.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Macar ai tai se obosesc sa faca un ppt laughing.

| Florin458 explică:

Bondarel99-profesorii astia au facut o facultate, un singur profil si predau chestii ce nu tin de studiile lor absolvite.Pai e vorba ca cei 2 au pretentia sa stim noi tot ce spun ei, termeni si alte cele, aproape cuvant cu cuvant, existant restantieri foarte multi an de an din cauza asta, uneori si trei sferturi dintr-o clasa.Nu vad ce castiga ei daca un numar de studenti raman cu restanta si risca sa nu poata sustine licenta.

Inyourmind-am spus metaforic, adica ei sunt specializati pe un domeniu, unde au studiat si lucrat si predau ceva ce nu are deloc legatura cu domeniul lor de studiu sau munca.

vladuss09-nu au carti tiparite, ei abia citesc de acolo cu multi de "a" si balbaituri, iar la examen dam oral si vin cu intrebari foarte aiurea, multe chestii care sunt invechite si nu iti vor folosi.pentru un 5 trebuie sa muncesti, oricum mai mult de 6 nu dau nici daca reciti cursul laughing

Desi suntem la o facultate care ar trebui sa se bazeze pe lucruri practice, noi si la laborator facem curs, nimic practic si sunt aproape de licenta, iar practica 0 din pacate.Mai mult decat atat, un profil a fost desfiintat si au bagat materiile la un alt profil, iar daca te uiti in tara facultatea asta e singura care face obiecte ce nu au nici o treaba cu domeniul de studiu.

| vladuss09 a răspuns:

Matematica, fizica si chimia au o legatura MARE intre ele. Deci daca i peofesor de fizica site si mate si chimie.

Si eu am peofesori de genu, dar fac poza pe ascuns la fiecare slide. Mai poti cumpara cartea profesorului respectiv de la biblioteca facultatii. (Daca are, dar in general au ca sa fac bani...).