| anonim_4396 a întrebat:

De ce Luna are cateodata culoare rosiatica?

7 răspunsuri:
assiris
| assiris a răspuns:

Din cauza prafului ridicat in atmosfera si care este ca un filtru intre luna si privitor.

| Zoombe3 a răspuns:

De fapt chestia rosiatica nu este Luna ci planeta Marte care odata la nu stiu cate zile se vede cu ochiul liber de pe pamant. Am vazut un documentar pe Discovery.

| hugin a răspuns:

Culoarea este roşie pentru că lumina venită de la Soare trece prin mai multe straturi al atmosferei şi se păstrează doar cea roşie. Acelaşi efect îl întâlnim la apus şi la răsărit când noi încă mai vedem Soarele deşi acesta a apus. Cantitaea de lumină refractată depinde de cantitatea de praf din nori care se află în atmosferă.

| alexam a răspuns:

Luna nu are lumina proprie, ci este luminata de Soare. Uneori prima are o culoare rosiatica pentru ca atat Luna cat si Soarele isi schimba pozitia unul fata de altul si distanta. In afara de asta, Soarele are perioade in care are explozii puternice, si deci atat intensitatea luminoasa cat si culoarea in sine se pot schimba. happy Apropos de asta, imi amintesc cand eram mica ce imi spuneau copiii mai mari: cand Luna va fi rosie, va veni sfarsitul lumii, si sper sa nu fie asa...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Din cauza prafului ridicat in atmosfera (
cred)

| viviana a răspuns:

O eclipsa lunara totala poate dura 1 ora si 40 minute. Eclipsa lunara poate fi vazuta pe timpul noptii, nu exista nici un pericol in a o privi.

Luna nu devine total intunecata in timpul eclipselor lunare. In multe cazuri, ea devine rosiatica. Lumina devine astfel, din cauza atmosferei si a a altor culori prezente in lumina Soarelui.Eclipsa de Luna are loc atunci cand Pamantul se interpune intre Luna si Soare. Astfel, Pamantul blocheaza lumina solara si aceasta nu mai ajunge pe Luna. Acest tip de eclipsa poate avea loc doar cand e luna plina.