| dEutSa_8892 a întrebat:

De cca o luna mi-a aparut o iritatie in zona pubiana. iritatia este sub forma unor "bubite" asemanatoare unor cosuri de culoare rosiatica. ce sa fac sa nu mai am iritatii?

7 răspunsuri:
| zuzumic a răspuns:

Atat timpk cat te epilezi o sa o ai mereu ...nu sunt cosuri si nici bubite sunt fire crescute sub piele .ai pielea sensibila si parul pubian destul de gros... date cu crema ...si incerca sa "spargi " ca pe niste cosuri acele iritati pentru ai permite firului de par sa iasa... sau mergi la un dermatolog...si explica-i problema...si eu am problema asta si mi se par foarte urate ...stiu cum e

| ingerulnegru a răspuns:

Mai eu folosesc flocinolon, pentru mine e foarte bun, incearca l...

| bineamvenit a răspuns:

Cand dai cu aparatul incearca sa nu apesi foarte tare, fii mai delicata si ai sa vezi ca nu o sa-ti mai apara happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Să înţeleg că "iritaţia" ta persistă de o lună de zile sau doar când te epilezi?
În prima situaţie trebuie să te vadă un medic dermatolog pentru diagnostic şi tratamentul care se impune în astfel de situaţii, iar în situaţia a doua trebuie să faci o toaletare şi înainte: după ce te-ai spălat cu apă călduţă şi săpun, tamponezi (nu frecare) zona cu un prosop moale din bumbac 100%, apoi dai cu spirt medicinal, laşi să se usuce (nu ştergi nici prin tamponare şi nici prin frecare), te epilezi (ustensilele de epilat să fie personale: lamă de ras, cremă de epilat, ceară, etc.), după ce ai terminat mai dai o dată cu spirt (chiar dacă ustură un pic, trece acea senzaţia), o cremă emolientă cu rol de închidere a porilor şi hidratare a pielii epilate (se găsesc în comerţ, în farmacii diferite creme şi geluri cu acţiune antiseptică, emolientă şi hidratantă).
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cind folosesti bigul sau orce aparat de ras puneti putina spuma de ras iar daca nu merge... du-te la un doctor :*tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Foloseste o crema pentru eczeme. La fel a patit si amanta mea si i-a trecut. maine o vizitez vreo trei numere, o intreb cu ce s-a dat si imediat dupa numere, revin si-ti spun.

| sonia84 a răspuns:

Incearca sa iti faci o igiena corecta si te sfatuiesc sa consulti un ginrcolog, bafta