| EduardTPU a întrebat:

De ce nu se amesteca argila in boluri din metal si cu palete din metal? Am pliculete cu argila de la farmec si trebuie sa fac o pasta, insa indicatiile din pachet specifica acest lucru, ca la "prepararea argilei" sa nu se foloseasca nimic metalic, inlocuinduse cu ceva din lemn sau portelan. Curiozitatea mea este de ce nu metal?! Ce are metalul?

Răspuns Câştigător
| eek a răspuns:

De obicei daca este specificat sa nu se puna in recipient de metal...probabil contine niste chestii care se pot oxida.de asta si al vopsele de par care nua u tubul lor de plastic...iti spune sa amesteci intr un recipient care nu e metalic.si daca stii la coafor pe decolorarea parului.chiar si la vopsire se pune pe suvita de par folie de aluminiu ca sa oxideze vopseaua mai repedetongue