| anonim_4396 a întrebat:

De ce nu se face educatie sexuala in scoala?

Răspuns Câştigător
| chuckmanson a răspuns:

În primul rand, nu am spus ca dacă se introduce educație sexuala vor dispărea toate problemele ca prin magie, dar va fi un început pentru rezolvarea lor. După logica ta nu ar trebui sa le spunem copiilor sa nu fure doar pentru ca unii vor fura. Sau sa nu le spunem sa nu fumeze ca oricum unii se vor apuca.
Suntem pe locul 1 în Europa la adolescente însărcinate și avorturi și sunt destul de sigur ca suntem în top si la boli cu transmitere sexuala. Apoi mai e și treaba ca țara noastră e paradis pentru prădători sexuali. Literalmente avem un guvern căruia ii pasa mai mult de pedofili decât de copii. Aici în București în parcul IOR exista chiar o alee numita aleea violatorilor. Mulți adolescenți nici nu înțeleg conceptul de consimțământ. Am absolvit liceul anul trecut și ai fi surprins sa vezi cât de comuna e hartuirea sexuală în licee. Eu personal am fost hărțuit sexual de mai multe fete și de cele mai multe ori mi s-a spus ca din moment ce sunt băiat nu pot fi hărțuit sexual. Mentalitatea asta ca bărbații ca nu pot fi violați sau hărțuiți e comuna în tara asta dar din păcate încă exista și în multe părți din Occident darămite aici. Dar pe lângă asta majoritatea romanilor cred ca exista justificare pentru viol, o treime din romani nici nu cred ca ar trebui sa fie împotriva legii iar atitudinile de invinovatire a victimei sunt incredibil de comune. Deci fără supărare, dar nu dezbat ideea asta, dacă tu nu realizezi ca avem nevoie de educație sexuala ești bătut în cap, punct.

67 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

De innapoiati ca tara ce suntem, de aia nu se face, in tot occidentul se face.

| Sierr a răspuns:

Ca sa evitam depravarea din occident de prin toalete

| IhNomUhNitPARIS a răspuns:

Credem ca le știm pe toate, dar de fapt suntem analfabeți funcționali, de aia ocupam locul doi la capitolul mămici adolescente.
Este absolut necesar introducerea educației sexuale.
Cred ca și la incesturi în familie în câțiva ani o sa ocupam un loc "onorabil".

| chuckmanson a răspuns:

Pentru ca s-ar speria popii și babele. Suntem o țară prea bisericoasa pentru a introduce ceva ce în țări civilizate este common sense

| CIaudiu a răspuns:

O sa se faca acum.

| mihai69 a răspuns:

Deloc.
Politicienilor le e frică de orice formă de educație care ar putea destupa mințile alegătorilor astfel încât să realizeze ce clasă de tâmpiți ne conduce.

| RobertMoon a răspuns:

Pentru că este un subiect prea tabu pentru noi, mai bine zis neobișnuit. Părinții acasă nu scot un cuvânt legat de chestiile astea chiar dacă copiii știu multe, deci sunt documentați de pe internet. Hai sa fim sinceri acum, câți dintre părinții noștri au pomenit vreodată ceva legat de sex de față cu noi? Nimic, poate doar șușoteli între ei când dormeam noi. Eu cred că educația sexuală este nefolositoare în mediul urban unde toată lumea este documentată de pe internet, mai ales aici vezi uneori niste întrebări de te doare capul, dar este bine și așa decât deloc; educația sexuală ar trebui introdusă în mediile alea unde oamenii fac copii din sărăcie sau din cauza faptului că au un nivel scăzut de inteligență. Toți copiii când aud cuvântul sex sau reproducere la școală deja sunt pe jos de râs, cam ăsta este nivelul aici.

| Morbid a răspuns:

Sau al tau, poti tu sa faci cata educatie vrei in scoala, tot o sa "incalce regulile".

| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Pentru ca traim in evul mediu, unde oamenii au impresia ca o educatie sexuala ar face elevii sa isi doreasca sa experimenteze sexul, de parca asta ar presupune aceasta materie. Pana cand o sa iesim din pestera, voi o sa continuati sa cititi tot felul de bazaconii si mituri inventate de pe vremea primului razboi mondial, o sa faceti oricum sex, si parintii sunt fericiti ca nu ati dat de asa ceva inca (in mintea lor).laughing in alta oridine de idei, daca doresti sa te informezi iti recomand canalul de Youtube barza vs sexul si contul de Instagram gyneco.md.

| Morbid a răspuns:

Ce intelegi tu prin educatie? Degeaba o faci ca nu o sa asculte, aia care vor sa se educe o fac singuri, ce-i care nu vor poti sa ii educa ca intra pe o ureche, iese pe alta.
Conteaza anturajul, nu educatia sexuala in scoli, evitati copii sa se bage cu drogati, pitipoance si i-ai facut un bine.
Treaba parintilor e sa faca educatia asta, nu scoala, acolo incep numai sa rada ca maimutele.

| mgtow a răspuns:

De frica parinteasca sa nu faca sex

| Drimmero a răspuns:

Pentru ca din punct de vedere al mentalitatii reprezentam lumea a 3-a, se vrea cu nesimtire sa fim o tara de tantalai, prostimea e marfa care se cauta.

| chuckmanson a răspuns:

Meme? Tu ești?

| Freya1 a răspuns:

Cred ca intrebarea asta s-a pus de 1000 de ori.
Ca se face in scoala sau nu, cred ca important e sa o ai de acasa.Ca si asta e un motiv, Nu vor uni părinți.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru CIaudiu):

Zici?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Sierr):

Banuiesc ca trebuie sa existe un studiu in spatele cuvintelor tale.

| CIaudiu a răspuns (pentru anonim_4396):

O dat stire la tv. O sa o faca toti insa va fi ca religia, te poti retrage.

| Mosotti a răspuns (pentru Sierr):

Pai macar daca tot e, sa se protejeze copiii ca sa nu fie probleme, ca oricum relatiile incep de pe la 13 ani in ziua de azi, asa ca e bine sa cunoasca despre.
Vrem sa ajungem ca in occident, insa nu ii vedem bine, pai cum asa?
Ei au o gandire libertina.

| Alverto a răspuns:

Pune întrebări de genul, că sigur pe aici sunt senatori și deputați că sa aprobe legea asta ca de. Adică să fim serioși, se repeta aceeași prostie, unul întreabă ceva ce nu este bine in România, altul răspunde cu același răspuns obosit de ani buni "că e România" "când o să fim ca in occident" și alte asemenea răspunsuri irelevante. Cel mai bun mod este semnarea a 100k oameni a unei petiții ce solicită asta.

| Werrich a răspuns:

Prin bunăvoința marelui conducător al Guvernului, o sa avem educația sexuala sub denumirea de "Educația pentru viață".

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru CIaudiu):

Bine că măcar separi graul de neghina.
(Neghina este cea care nu lasa sa incolteasca cuvantul)

| 1234568807 a răspuns:

Din punctul meu de vedere, eu a-si fii de acord cu materia asta, dar doar la clasele mici, ca unu mai mare cred ca stie ca trebuie sa foloseasca un prezervativ pentru a evita sarcinile si eventualele virusuri transmise pe cale sexuala

| Frank51 a răspuns:

Nu avem personal calificat pentru asta.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Pentru ca nu are loc de religie. A, da, si pentru ca majoritatea parintilor sunt niste primate care vor orice, numai educatie nu.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Se va face în curând, este lege nouă.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Din pricina bisericii si a tuturor indoctrinarilor crestine si inapoiate de care nu mai scapam odata. Avem impresia ca copiii se nasc cu toate aceste informatii in cap, ca daca,, Dumnezeu e cu noi" nu mai avem nevoie sa cercatam sau sa ne punem intrebari, ca,, sexul e rau".

| tudorvolcano a răspuns (pentru anonim_4396):

Preoții ar trebui să se ocupe de o educație sexuală creștină.

| tudorvolcano a răspuns:

Până și în Occident sunt țări în care nu se face educație sexuală.
Am fost în Belgia la liceu, și în gimnaziu. Mai veneau câte o dată pe an cei care făceau educație sexuală, dar cui îi păsa?
Musulmanilor, mai deloc. Ei știau doar că la ei și băieții și fetele trebuie să rămână în castitate până la nuntă, și punctum.
Belgienilor, nici atât, că erau inconștienți și se trezeau cu fete însărcinate pe la 14 ani.

Îmi amintesc că la liceu, printr-a 11-a, eram într-o școală unde nu erau deloc belgieni, ci doar marocani, portughezi, și câțiva români, italieni, turci etc., și au venit cei cu educația sexuală.
Un coleg de-al meu i-a luat peste picior și le-a agresat verbal pe femeile care voiau să facă ore de educație sexuală. Noi toți din spate l-am susținut.
Practic, mai nimeni nu avea chef să audă rahaturile în legătură cu prezervative, avort, contraceptive etc., în special musulmanii, și nici eu, ca creștin ortodox.
Și dacă era să mai rămână, să mai facă și propagandă pentru aceia pe invers, se stârnea sigur o revoltă în școală.

| chuckmanson a răspuns (pentru tudorvolcano):

"Până și în Occident sunt țări în care nu se face educație sexuală."
Și? Asta este un non-argument.
"Musulmanilor, mai deloc. Ei știau doar că la ei și băieții și fetele trebuie să rămână în castitate până la nuntă, și punctum."
Probabil de aia este asa mult terorism razboi și decapitari în Orientul Mijlociu, ca n-are lumea voie sa facă sexrolling on the floor
Dar serios vorbind, vorbim de oameni care mutileaza organele genitale propriilor copii, care își obliga femeile sa isi acopere pleoapele, care își decapiteaza fetele dacă fac sex sau le ard fața cu acid, care considera acceptabil sa îți bați nevasta etc. Și tu ii folosești ca un exemplu pozitiv?
"Un coleg de-al meu i-a luat peste picior și le-a agresat verbal pe femeile care voiau să facă ore de educație sexuală. Noi toți din spate l-am susținut."
Nu ma mir ca ii susții pe musulmani. Ești la fel ca ei! Ai admis ca ai încălcat legea. Bullying-ul este împotriva legii și tu ai admis ca ești vinovat de asta. Oamenii scârboși și mizerabili ca tine sunt motivul pentru care avem nevoie URGENTA de educație sexuală în școli.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru tudorvolcano):

Nu exista educatie sexuala crestina. Exista doar educatie sexuala. Pe bune, cum asa crestina? rolling on the floor Si ar trebui predata in scoli, pentru a avea acces la ea si ateii, nu doar crestinii. Si ateii vor avea viata sexuala. Si ateii sunt oameni.
Religia, fie ea crestina sau musulmana sau de orice natura, NU ar trebui sa opreasca tinerii in formare din a intelege acest subiect.
Cel putin eu am fost extrem de neplacut surprinsă cand am auzit barbati de 30 de ani care isi asumau ca au facut sex, dar nu stiau sa denumeasca nici 2 componente ale sistrmului reproducator feminin.
Iar faptul ca esti musulman ori adeptul oticarui cult, nu te scuza sa nu sti aceste lucruri elementare, a caror necunostinta, din pacate, a devenit normalizata.

Ti-am citit si celalalt comentariu, cu scoala din Belgia and other stuff, si e EXTREM de nesimtit faptul ca acel coleg le-a luat peste picior pe femeile care voiau sa vorbeasca de educatie sexuala. Adica pe bune, de ce ai face asta?
Faptul ca acel coleg vrea sa ramana virgin pe viata si sa traiasca in nestire, nu inseamna ca si altii vor. Sau ca e normal.
Si nu inteleg de ce voi l-ati sustine...
Acele femei voiau sa va ajute, sa va educe... pentru viitorul vostru, pentru sanatatea voastra, pentru corpul si casnicia voastra, pentru partener...
Doar o persoana imatura nu intelege consecintele nestiintei pe plan sexual.
Iar avortul, contraceptia si prezervativele NU sunt rahaturi, ci chestii elementare, ca scrisul si cititul.
Nu inteleg de ce nu ai fi interesat de ele.
Sexul nu e contra religiei.
Daca n-ar fi sexul nu ar exista nici oameni care sa creada in toate aceste culturi.
Religia e impotriva sexului. Din pacate.
happy sad