| anonim_4396 a întrebat:

De ce nu se face educatie sexuala in scoala?

Răspuns Câştigător
| chuckmanson a răspuns:

În primul rand, nu am spus ca dacă se introduce educație sexuala vor dispărea toate problemele ca prin magie, dar va fi un început pentru rezolvarea lor. După logica ta nu ar trebui sa le spunem copiilor sa nu fure doar pentru ca unii vor fura. Sau sa nu le spunem sa nu fumeze ca oricum unii se vor apuca.
Suntem pe locul 1 în Europa la adolescente însărcinate și avorturi și sunt destul de sigur ca suntem în top si la boli cu transmitere sexuala. Apoi mai e și treaba ca țara noastră e paradis pentru prădători sexuali. Literalmente avem un guvern căruia ii pasa mai mult de pedofili decât de copii. Aici în București în parcul IOR exista chiar o alee numita aleea violatorilor. Mulți adolescenți nici nu înțeleg conceptul de consimțământ. Am absolvit liceul anul trecut și ai fi surprins sa vezi cât de comuna e hartuirea sexuală în licee. Eu personal am fost hărțuit sexual de mai multe fete și de cele mai multe ori mi s-a spus ca din moment ce sunt băiat nu pot fi hărțuit sexual. Mentalitatea asta ca bărbații ca nu pot fi violați sau hărțuiți e comuna în tara asta dar din păcate încă exista și în multe părți din Occident darămite aici. Dar pe lângă asta majoritatea romanilor cred ca exista justificare pentru viol, o treime din romani nici nu cred ca ar trebui sa fie împotriva legii iar atitudinile de invinovatire a victimei sunt incredibil de comune. Deci fără supărare, dar nu dezbat ideea asta, dacă tu nu realizezi ca avem nevoie de educație sexuala ești bătut în cap, punct.

67 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

De frica parinteasca sa nu faca sex

| Mosotti a răspuns (pentru mgtow):

Nu am inteles niciodata de ce parintii au asa frica ca ai lor sa nu faca sex, de parca s-ar bate, omora, de parca nu e o placere binevenita.

| darrio2007 a răspuns:

Ba se face, in toaletă. Practic.

| RobertMoon a răspuns:

Pentru că este un subiect prea tabu pentru noi, mai bine zis neobișnuit. Părinții acasă nu scot un cuvânt legat de chestiile astea chiar dacă copiii știu multe, deci sunt documentați de pe internet. Hai sa fim sinceri acum, câți dintre părinții noștri au pomenit vreodată ceva legat de sex de față cu noi? Nimic, poate doar șușoteli între ei când dormeam noi. Eu cred că educația sexuală este nefolositoare în mediul urban unde toată lumea este documentată de pe internet, mai ales aici vezi uneori niste întrebări de te doare capul, dar este bine și așa decât deloc; educația sexuală ar trebui introdusă în mediile alea unde oamenii fac copii din sărăcie sau din cauza faptului că au un nivel scăzut de inteligență. Toți copiii când aud cuvântul sex sau reproducere la școală deja sunt pe jos de râs, cam ăsta este nivelul aici.

| Violleta2022 a răspuns:

Pentru ca sunt inca oameni cu ochelari de cal, in functii importante, care nu aproba acest lucru.
Poate invata ceva de la occident, fiindca acolo educatia sexuala este introdusa de la clasele 7 in sus si chiar se ia in serios aceste clase, care ii educa pe copii atat in igiena personala cat si in protectia impotriva bolilor sexuale.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Se va face în curând, este lege nouă.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Fiindcă lumea e ipocrită. Educație patriotică sau măcar europeană tot nu. Religioasă, ca să afli că te bate Doamne Doamne dacă te freci la păsărică când te mănâncă, aia da.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Eu am și fost violat, bărbat adult fiind, chiar de două ori. Mi-am dat seama doar acum unde se încadrează întâmplarea. Doamne, mamă, ce prost de prost eram pe vremea aceea. De aceea este nevoie de educație sexuală în școală, mai ales că acasă nu se face.

| mihai69 a răspuns:

Deloc.
Politicienilor le e frică de orice formă de educație care ar putea destupa mințile alegătorilor astfel încât să realizeze ce clasă de tâmpiți ne conduce.

| doctorandus a răspuns:

@tudorvolcano: dupa ce i-ai calificat pe preotii vaccinati la modul la care ai facut-o eu propun BOR excomunicarea ta.

| Drimmero a răspuns:

Pentru ca din punct de vedere al mentalitatii reprezentam lumea a 3-a, se vrea cu nesimtire sa fim o tara de tantalai, prostimea e marfa care se cauta.

| Mosotti a răspuns:

De innapoiati ca tara ce suntem, de aia nu se face, in tot occidentul se face.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Pentru ca nu are loc de religie. A, da, si pentru ca majoritatea parintilor sunt niste primate care vor orice, numai educatie nu.

| Freya1 a răspuns:

Cred ca intrebarea asta s-a pus de 1000 de ori.
Ca se face in scoala sau nu, cred ca important e sa o ai de acasa.Ca si asta e un motiv, Nu vor uni părinți.

| Frank51 a răspuns:

Nu avem personal calificat pentru asta.

| Mosotti a răspuns (pentru Frank51):

Dar iti trebuie mare calificare sa inveti copilu ce si cum, si sa il inveti sa se protejeze?!

| Frank51 a răspuns (pentru Mosotti):

Nu există funcția de profesor de educație sexuală încă, cel mai probabil va dura destul de mult tot procedeul. Nu e vorba că îți trebuie mare calificare, doar că sunt proceduri metodologice specifice cu care nu ești la curent.

| Mosotti a răspuns (pentru Frank51):

Asta o poate face si profu de bio, nu e mare lucru! Mai baga un capitol la biologie cu asta si gata, ce mare lucru.

| Frank51 a răspuns (pentru Mosotti):

Cand am spus "nu ești la curent" m-am referit la tine, nu la un anumit profesor. Nu se poate adăuga un capitol, pentru că un curs are mai multe unități de învățare, iar fiecare unitate are o competență generală și specifică, tu nu ai cum să știi cum funcționează pentru că nu ești cadru didactic, dar uite că știi acum.

| Mosotti a răspuns (pentru Frank51):

Stiu cum merge, ca matusa mea a fost profesoara.
Sau mai pune o ora in plus tot de biologie unde se trateaza acest subiect, si tot e simplu. Fara sa fie in manual.
Nu e mare lucru. Sau numesti altfel ora aia, nu e absolut nici o problema.

Si profu de biologie va preda acolo, ca oricum se leaga de aparatul reproducator si restul, mare lucru, ca le zici si de protectii, e banala treaba.

| minrest a răspuns:

Frate, fata mea avea sapte ani cand i-am adus acasa enciclopedia Larousse pentru copii, volumul ''Corpul omenesc'', unde a vazut clar penisul in vagin, in sectiune, si uite ca ca nu a iesit promiscua, traieste de vreo patru ani cu primul ei iubit, la facultate pe locurile de la buget, bursa, doar note de 10 si 9. I-am facut eu educatie, prin cartile pe care le-am adus, ca sa nu vorbesc direct despre sex, dar am si discutat cand a fost nevoie. Ce vreau sa zic, cata vreme oamenii vor fi retrograzi si obscurantisti, asa va fi si educatia, atat cea de acasa, cat si cea scolara; trebuie, cand vom fi destul de multi, sa fortam statul sa forteze sistemul de invatamant sa faca o educatie moderna.

| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Pentru ca traim in evul mediu, unde oamenii au impresia ca o educatie sexuala ar face elevii sa isi doreasca sa experimenteze sexul, de parca asta ar presupune aceasta materie. Pana cand o sa iesim din pestera, voi o sa continuati sa cititi tot felul de bazaconii si mituri inventate de pe vremea primului razboi mondial, o sa faceti oricum sex, si parintii sunt fericiti ca nu ati dat de asa ceva inca (in mintea lor).laughing in alta oridine de idei, daca doresti sa te informezi iti recomand canalul de Youtube barza vs sexul si contul de Instagram gyneco.md.

| Lukasssz a răspuns:

De lene

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Pentru că în România se dorește un singur lucru să fi prost.

| Werrich a răspuns:

Prin bunăvoința marelui conducător al Guvernului, o sa avem educația sexuala sub denumirea de "Educația pentru viață".

| CIaudiu a răspuns:

O sa se faca acum.

| anonim_4396 explică (pentru CIaudiu):

Zici?

| CIaudiu a răspuns (pentru anonim_4396):

O dat stire la tv. O sa o faca toti insa va fi ca religia, te poti retrage.

| anonim_4396 explică (pentru CIaudiu):

Bine că măcar separi graul de neghina.
(Neghina este cea care nu lasa sa incolteasca cuvantul)

| Alverto a răspuns:

Pune întrebări de genul, că sigur pe aici sunt senatori și deputați că sa aprobe legea asta ca de. Adică să fim serioși, se repeta aceeași prostie, unul întreabă ceva ce nu este bine in România, altul răspunde cu același răspuns obosit de ani buni "că e România" "când o să fim ca in occident" și alte asemenea răspunsuri irelevante. Cel mai bun mod este semnarea a 100k oameni a unei petiții ce solicită asta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Din pricina bisericii si a tuturor indoctrinarilor crestine si inapoiate de care nu mai scapam odata. Avem impresia ca copiii se nasc cu toate aceste informatii in cap, ca daca,, Dumnezeu e cu noi" nu mai avem nevoie sa cercatam sau sa ne punem intrebari, ca,, sexul e rau".

| tudorvolcano a răspuns (pentru anonim_4396):

Preoții ar trebui să se ocupe de o educație sexuală creștină.

| anonim_4396 explică (pentru tudorvolcano):

Nu exista educatie sexuala crestina. Exista doar educatie sexuala. Pe bune, cum asa crestina? rolling on the floor Si ar trebui predata in scoli, pentru a avea acces la ea si ateii, nu doar crestinii. Si ateii vor avea viata sexuala. Si ateii sunt oameni.
Religia, fie ea crestina sau musulmana sau de orice natura, NU ar trebui sa opreasca tinerii in formare din a intelege acest subiect.
Cel putin eu am fost extrem de neplacut surprinsă cand am auzit barbati de 30 de ani care isi asumau ca au facut sex, dar nu stiau sa denumeasca nici 2 componente ale sistrmului reproducator feminin.
Iar faptul ca esti musulman ori adeptul oticarui cult, nu te scuza sa nu sti aceste lucruri elementare, a caror necunostinta, din pacate, a devenit normalizata.

Ti-am citit si celalalt comentariu, cu scoala din Belgia and other stuff, si e EXTREM de nesimtit faptul ca acel coleg le-a luat peste picior pe femeile care voiau sa vorbeasca de educatie sexuala. Adica pe bune, de ce ai face asta?
Faptul ca acel coleg vrea sa ramana virgin pe viata si sa traiasca in nestire, nu inseamna ca si altii vor. Sau ca e normal.
Si nu inteleg de ce voi l-ati sustine...
Acele femei voiau sa va ajute, sa va educe... pentru viitorul vostru, pentru sanatatea voastra, pentru corpul si casnicia voastra, pentru partener...
Doar o persoana imatura nu intelege consecintele nestiintei pe plan sexual.
Iar avortul, contraceptia si prezervativele NU sunt rahaturi, ci chestii elementare, ca scrisul si cititul.
Nu inteleg de ce nu ai fi interesat de ele.
Sexul nu e contra religiei.
Daca n-ar fi sexul nu ar exista nici oameni care sa creada in toate aceste culturi.
Religia e impotriva sexului. Din pacate.
happy sad

| tudorvolcano a răspuns (pentru anonim_4396):

Confunzi termenii.
Educația sexuală e una: propagandă LGBT, avort, contraceptive etc., iar cursurile de anatomie umană sunt cu totul altceva. Cel puțin așa e în Occident, unde în multe țări se predau amândouă, dar separat.

Te poți uita la comentariul meu scris după, era un motiv mai specific pentru care el a făcut ce a făcut. Într-un fel, mai degrabă ele l-au agresat pe el, și el doar s-a apărat. Altfel nu îl susțineam noi restul, ci țineam gura închisă.

În cadrul creștinismului, sexul e doar între soț și soție, și numai în momente binecuvântate de Biserică, adică nu în post și zile de sărbătoare, și nu spre satisfacerea unică a plăcerii, ci spre înmulțirea neamului omenesc, și spre nașterea următoarei generații de creștini.
Prin nuntă, bărbatul și femeia devin un trup. E o taină de dimensiuni de neînțeles pentru om.
Această taină a nunții trebuie păzită cu sfințenie, prin feciorie înainte de nuntă, și prin ferirea de preacurvie a soților după nuntă. Se mai iartă și abaterile, cu condiția ca cel/cea care a păcătuit să petreacă după în pocăință, să nu mai păcătuiască înaintea lui Dumnezeu și a soțului/soției.

| anonim_4396 explică (pentru tudorvolcano):

Ok.
Iti respect religia.
Insa si tu trebuie sa respecti ca alti oameni sunt atei.
Nu toti au aceleasi opinii sau reguli de viata ca tine, pentru ca nu cred in acelasi lucru sau nu cred deloc (ceea ce e la fel de ok).
Iar ceea ce tie ti se pare ofensiv, cum ar fi,,LGBTQ+",,,avortul",,, contraceptivele" etc sunt de fapt NORMALITATI pentru altii.
Deci normalitatea e relativa.
Oamenii cu alte orientari sexuale trebuie avuti la cunostinta si in cel mai rau caz tolerati, daca nu sustinuti.
Avortul este o alegere, pe care fiecare om o face, iar religia nu va putea opri asta.
Iar contraceptivele sunt cele mai IMPORTANTE. Si sunt profund dezamagita de oamenii,, religiosi" care sunt impotriva lor. De ce ar fi?
Ca sa nu ajunga spermatozoizii la ovul?
Pai asta e scopul rolling on the floor
Sa scapi de o sarcina nedorita
Iar daca esti impotriva prezervativului si a educatiei despre acesta, asteapta-te in orice secunda la o raspandire rapida a hiv-ului si a altor boli si infectii la scara mondiala. Practic nu omori un spermatozoid, dar omori sute de milioane de oameni in viata de boli cu raspandire sexuala, pentru ca nu pot folosi prezervativul rolling on the floor
Asta da catastrofa

Partea asta a fost ca sa clarific cat de importante sunt aceste informatii pentru societate. Iar crestinismul NU are dreptul sa limiteze lumea din a cunoste subiecte de genul.
De ceea toate aceste informatii ar trebui predate in scoli (obligatoriu).
Iar daca celor crestini nu le convine, e problema lor, intrucat ceilalti au dreptul sa cunoasca informatii primordiale.
Si daca se predau la ore separate, ce?
Tot la scoala sa se predea. Asta e important. Iar cei crestini pot lipsi la orele unde nu vor sa participe.
Frumos si elegant.

Si da, ca sa nu zici ca sunt impotriva religiei (ca nu sunt, atata timp cat nu afecteaza deciziile si vietile altora) se poate preda o,, educatie sexuala crestina", sau mai bine zis distrusa de informatii elementare care nu ii convin Bisericii.
Insa educatia sexuala completa la scoala si sursele de informare complete, necenzurate, trebuie sa existe.
Cineva a zis odata (nu ii mai tin minte numele) dar mi-a ramas in minte fraza:
,, Nu incercati sa ne bagati religia pe gat. E foarte bine ca credeti, dar nu e bine cand ii fortati si pe altii s-o faca"
Numai bine! happy

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai omiti o categorie interesanta si extraordinara de oameni, si anume cei CREDINCIOSI dar care se pi*a cu bolta pe religia organizata. Nu e musai sa fii un habotnic nenorocit daca esti credincios.

| tudorvolcano a răspuns (pentru anonim_4396):

Despre prezervative, religia se opune, și eu trebuie într-un fel să spun că mă opun.
Motivul pentru care sunt interzise contraceptivele este faptul că actul sexual este permis doar spre reproducere, în cadrul nunții. De aceea se căsătoreau tinerii prin nunți aranjate de la vârste fragede pe vremuri.

Dar personal, nu mă opun așa mult ca față de avort. E într-un fel răul cel mai mic.
Previne bolile de transmisiune sexuală, sarcinile nedorite etc. Când un curvar nu se poate opri din curvie, e într-un fel o amortizare a efectelor, dar nu e chiar o soluție.

În general, prezervativul are o efectivitate de 70%. Se spune că ar avea o efectivitate de 95%, dar dacă este folosit corect. Iar mare parte din oameni nu știu cum să îl folosească corect.
Nu e așa ușor încât să îl pui pe organul genital, și gata.
Iar problema cu a învăța pe cineva cum să pună un prezevativ pentru a fi eficace, nu se rezolvă la cursurile de educație sexuală.
Și a vorbi despre acestea în mai mare detaliu, cred că ar întrece limita de decență și mai mult decât a fost întrecută acum.

Problema principală a prezervativului este nefolosirea lui. Mare parte din bărbați vor să facă actul sexual prin metoda „naturală", ceea ce duce la sarcini nedorite. Filmele pornografice se fac vinovate de răspândirea acestei practici.

Cât despre LGBTQ+, aceștia trebuie descurajați, pentru că fac lucruri împotriva firii.
Nu sunt așa nebun să cer să fie pot opriți cu forța, pentru că aproape sigur nu va funcționa, și nu știu dacă suntem noi cei care ar trebui să-i pedepsească când este Dumnezeu care îi judecă.

Avortul e diferit. Nu e vorba de un act consensual, pentru că pruncul nu își dă consimțământul conștient. De aceea se cheamă pruncucidere.
Acum mă întreb dacă și aceștia care cer avortul nu pot fi ei avortați chiar în acest moment, dacă consideră avortul ca fiind moral. De altfel, costă bani întreținerea unui om, deseori chiar mai mult decât a unui bebeluș: mai multe calorii consumate, haine mai mari, nevoi speciale, vacanțe, excursii, bani de șomaj, de pensie, de studii superioare etc. Și chiar dacă ar fi foarte utili, chiar de neînlocuit societății, cimitirul e plin de oameni de înlocuit. Iar un om în minus înseamnă mai multe resurse ale pământului pentru restul. În loc 2 oameni cu 1 hectar fiecare, un om cu 2. Și nu spun aceasta pentru că ar fi ceea ce cred că ar fi moral, e doar logica avortului dusă mai departe.
În creștinism am fost învățați să îi ajutăm pe cei neputincioși, să dăm milostenie, nu să omorâm oamenii ca să ne lăfăim în bogății; iar avortul într-un fel chiar aceasta înseamnă: a omorî oameni pentru a-ți fi ție mai bine: carieră, studii, vacanțe, distracție cât încape, când pe vremuri omul simplu era fericit că avea o coajă de pâine, și lua miezul să-l dea la copii.
Nu mai intru în detaliile despre mântuire, în care nu credeți.

| anonim_4396 explică (pentru tudorvolcano):

Ai facut multiple ipocrizii.
,, si eu trebuie intr-un fel sa spun ca ma opun (n.r. prezervativelor)"
Tot tu peste cateva randuri:
,, Problema principala a prezervativului este nefolosirea lui"
Pai hotaraste-te.
Iar religia si niciun alt cult de pe lume NU e mai presus decat sanatatea pe plan sexual, un factor primordial pentru intretinerea sa fiind utilizarea prezervativului.

,, Cat despre LGBTQ+, acestia trebuie descurajati, pentru ca fac lucruri impotriva firii"
Acesta este aspectul pe care religiosii in general nu il pot intelege.
1.,,Firea" este un concept relativ.
Cine decide cum e,, firea"?
Tu? Biserica?
Vrei sa spui cum ai fost obisnuit ori indoctrinat in familie sau in societate de alte influente crestine.
Aceasta,, fire" de care vorbesti este doar um set de reguli pe care le aplici pentru ca le consideri cele mai indicate, dar asta NU inseamna ca asa e normal sau ca asa trebuie sa faca si altii.
,, Firea" asta de care zici tu este ca amprenta digitala. Unica! Nimeni nu va avea 100% aceeasi fire ca tine, insa nimeni nu o va schimba pentru a fi identica cu a ta, daramite tot globul.
Asa e si cu crestinismul.
2. Ce inseamna ca cineva sa fie,, descurajat"? Nu poti descuraja oamenii din a simti.
Sentimentele sunt valide si nu pot fi controlate.
Aceastea sunt concepte psihologice.
Daca tu iti iubesti mama (de ex) sau il iubesti pe Dumnezeu, ti-ar placea sa vina un ateu sa te forteze sa nu il mai iubesti, doar pentru ca nu crede in el?
Exact asta faci tu cu persoanele cu alte orientari.
,, Ce tie nu iti place altuia nu ii face"

Si in societatea asta avem probleme mai mari decat ca doi barbati se plac unul pe altul.
Pe bune acum.
S-a ajuns sa ne afecteze mai tare existenta gay-lor decat ceea a pedofililor sau a violatorilor in general?
In loc sa ne preocupe bullyingul in scoli, abuzurile in cuplu sau sistemul de sanatate deplorabil, noi ne axam pe faptul ca doi barbati se plac intre ei.
Incredibil.
Si ce daca se plac intre ei?
Cu ce te afecteaza pe tine?
Pe mine nu ma afecteaza cu nimic.
Si cu siguranta nici pe tine.
Trebuie sa incetam sa mai vrem sa schimbam lucruri neschimbabile (ca sentimentele oamenilor) sau care nu ne afecteaza cu nimic (o comunitate care doar vrea drepturi egale si toleranta, dar fara vreun motiv, sunt oameni care o urasc).

Iar rationamentul avortului pe care l-ai scris este, cu niste exceptii, adevarat.
Sau cel putin asta cu evitarea suprapopularii planetei esre doar UNUL din efecrele benefice pe care le are avortul asupra societatii. Acelasi efect avandu-l si persoanele cu aceeasi orientare sau care nu vor sa faca copii in general.

Stiu ca pare insensibil ce o iti zic, dar:
Societatea nu functioneaza dupa sentimental, ci dupa rational.

Nu putem ajuta pe toata lumea. Nu putem sta dupa toata lumea.
Nu ar mai functiona societatea.
Daca am sta sa ajutam toti boschetarii, atunci cei cu potential nu ar mai prospera.
Trebuie sa ne ghidam si dupa creier, nu doar dupa inima.
Cum spuneam: nu putem ajuta pe toata lumea. Trebuie intai sa ne ajutam pe noi.

Eu consider ca (de ex) o fata gravida de 11 ani are o viata intreaga inainte, si mai bine se gandeste la viata ei, decat a altuia.

Asa cum si tu te gandesti la viata ta, cand mananci carne.
Dar crestinii au o scuza pentru asta:
,, Animalele nu sunt la fel de importante ca oamenii"
Asta iarasi mi se pare ceva foarte imoral.
Adica ne gandim doar la semenii nostri, dar la alte forme de viata nu.
Aceasta este ipocrizia persoanelor care spun ca avortul e o crima.
Crima e si cand omori un animal.
Tie poate ti se pare terifiant sa vezi pe cineva in Romania omorand un caine.
Dar in unele zone din Asia se obisnuieste.
Deci crinele sunt la ordinul zilei.
Si eu mananc carne. Omor ca sa traiesc.
Fac sacrificii pentru a imi fi mie bine. Ma pun pe mine mai presus decat pe altii. Imi folosesc rationalul mai mult decat sentimentalul.
Si asa faci si tu.
Ca altfel ai fi mort ca nu ai mai manca nimic ca sa nu omori
(Si cu toate astea judeci persoane care fac la fel, insa doar sub alte forme.)
Si plantele sunt tot o viata.
Dar se pare ca lumea nu se gandeste la ele.
Plus ca crestinii isi asuma asa din nimic ce considera Dumnezeu important si ce nu.
Daca Dumnezeu considera mai importante plantele si animalele decat oamenii? Te-ai gandit la asta? O sa te opresti din mancat?
Acum teoretic trebuie sa te pocaiesti că deja ai mancat si trebuie sa fii iertat.
Dar pe de alta parte daca te opresti pur si simplu din mancat e ca si cum te-ai sinucide deci tot in iad ajungi rolling on the floor

Oamenii religiosi in general nu gandesc ipotetic, nu isi pun problema. Asculta ce zice o carte, fara sa se gandeasca ca poate zeitatea aia pe care o venereaza e acolo in ceruri maniata ca creatiile ei cred intr-o carte inventata tot de ei.

| tudorvolcano a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu e nicio ipocrizie.
Nefolosirea lui de către cei care vor să evite sarcinile, iar din acest motiv se ajunge la avort, un rău mai mare.
Folosirea de prezervative, spermicide etc. e canonisită de Biserică cu câțiva ani fără împărtășanie, avortul de către femeia în sine cu și mai mulți ani, dar în schimb sfătuirea sau persuaziunea către avort, se canonisește cu oprirea de la împărtășanie până pe patul de moarte.
Curvia se canonisește normal cu șapte ani fără împărtășanie, dar se taie destul de mult dacă cei ce au curvit se căsătoresc, s-ar putea să se taie până la zero. De asemenea, cel care a căzut în curvie e oprit de la preoție
Malahia (masturbarea) se canonisește cu 40 de zile de mâncare uscată și 100 de mătănii, sau dacă penitentul nu e în stare, 1 an sau 2 să fie oprit de la împărtășanie.
Deci se vede că Biserica le recunoaște pe toate acestea a fi rele și cel mai bine e a reuși a te feri de toate acestea, dar se subînțelege că este un rău mai mic ca altul: malahia < curvia cu căi contraceptive

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru tudorvolcano):

"Motivul pentru care sunt interzise contraceptivele este faptul că actul sexual este permis doar spre reproducere, în cadrul nunții. De aceea se căsătoreau tinerii prin nunți aranjate de la vârste fragede pe vremuri." Te suna Evul Mediu. Raspunzi sau lasi sa intre robotul?

| chuckmanson a răspuns:

Pentru ca s-ar speria popii și babele. Suntem o țară prea bisericoasa pentru a introduce ceva ce în țări civilizate este common sense

| chuckmanson a răspuns:

Meme? Tu ești?

| 1234568807 a răspuns:

Din punctul meu de vedere, eu a-si fii de acord cu materia asta, dar doar la clasele mici, ca unu mai mare cred ca stie ca trebuie sa foloseasca un prezervativ pentru a evita sarcinile si eventualele virusuri transmise pe cale sexuala

| tudorvolcano a răspuns:

Până și în Occident sunt țări în care nu se face educație sexuală.
Am fost în Belgia la liceu, și în gimnaziu. Mai veneau câte o dată pe an cei care făceau educație sexuală, dar cui îi păsa?
Musulmanilor, mai deloc. Ei știau doar că la ei și băieții și fetele trebuie să rămână în castitate până la nuntă, și punctum.
Belgienilor, nici atât, că erau inconștienți și se trezeau cu fete însărcinate pe la 14 ani.

Îmi amintesc că la liceu, printr-a 11-a, eram într-o școală unde nu erau deloc belgieni, ci doar marocani, portughezi, și câțiva români, italieni, turci etc., și au venit cei cu educația sexuală.
Un coleg de-al meu i-a luat peste picior și le-a agresat verbal pe femeile care voiau să facă ore de educație sexuală. Noi toți din spate l-am susținut.
Practic, mai nimeni nu avea chef să audă rahaturile în legătură cu prezervative, avort, contraceptive etc., în special musulmanii, și nici eu, ca creștin ortodox.
Și dacă era să mai rămână, să mai facă și propagandă pentru aceia pe invers, se stârnea sigur o revoltă în școală.

| chuckmanson a răspuns (pentru tudorvolcano):

"Până și în Occident sunt țări în care nu se face educație sexuală."
Și? Asta este un non-argument.
"Musulmanilor, mai deloc. Ei știau doar că la ei și băieții și fetele trebuie să rămână în castitate până la nuntă, și punctum."
Probabil de aia este asa mult terorism razboi și decapitari în Orientul Mijlociu, ca n-are lumea voie sa facă sexrolling on the floor
Dar serios vorbind, vorbim de oameni care mutileaza organele genitale propriilor copii, care își obliga femeile sa isi acopere pleoapele, care își decapiteaza fetele dacă fac sex sau le ard fața cu acid, care considera acceptabil sa îți bați nevasta etc. Și tu ii folosești ca un exemplu pozitiv?
"Un coleg de-al meu i-a luat peste picior și le-a agresat verbal pe femeile care voiau să facă ore de educație sexuală. Noi toți din spate l-am susținut."
Nu ma mir ca ii susții pe musulmani. Ești la fel ca ei! Ai admis ca ai încălcat legea. Bullying-ul este împotriva legii și tu ai admis ca ești vinovat de asta. Oamenii scârboși și mizerabili ca tine sunt motivul pentru care avem nevoie URGENTA de educație sexuală în școli.

| tudorvolcano a răspuns (pentru chuckmanson):

Terorismul în Orientul Mijlociu e din vina evreilor și a occidentalilor, care practic le-au cotropit teritoriile unde ei erau băștinași.
Uită-te la cum arăta Palestina pe hartă înainte de 1948, și cât teritoriu mai dețin palestinienii acum, dacă abia putem spune că îl dețin, pentru că evreii conduc zona.
Uită-te la ce dezastru au făcut americanii când au bombardat Irak-ul, și l-au ucis pe Saddam Hussein degeaba.
Deasemenea, americanii le-au încălcat normele lor, că armatele nemusulmanilor nu au voie să calce pe teritoriul Peninsulei Arabe, care pentru ei este pământ sfânt, iar americanii își aduseseră o grămadă de trupe acolo, în timpul războiului din Golf.
Gaddafi a fost asasinat de ei, deși era unul dintre cei mai buni lideri, pe care până și Nelson Mandela l-a lăudat, din simplul motiv că voia să nu mai vândă petrolul pe dolari.
Acum acestea au adus diviziuni între ei înșiși, care e trădătorul care colaborează cu occidentalii, și care nu. De aici au iscat atacurile asupra moscheilor. Am înțeles cauza lor abia acum cu criza Covrig, când o bună parte din preoți au trădat pe Hristos pentru ordinele statului, numai o parte rămânând încă credincioși Domnului și Dumnezeului nostru Iisus Hristos.â

Unde sunt exemplu pozitiv, sunt exemplu pozitiv.
Problema lor e proorocul lor mincinos, care i-a dus în rătăcire, i-a îndepărtat de la credința cea adevărată, în Hristos Dumnezeul nostru, Cel ce a treia zi a înviat din morți.

Despre circumcizie, însuși Mântuitorul s-a tăiat împrejur, la fel și bărbații cei din Legea Veche.
În legătură cu vălul de pe cap, e obligatoriu și în creștinism:
„5. Iar toată femeia rugându-se sau prorocind cu capul desvelit își rușinează capul ei. Că tot una este ca și cum ar fi rasă.
6. Că de nu se învelește femeia, să se și tunză; iar de este lucru de rușine femeii a se tunde, sau a se rade, învelească-se"
(1 Corinteni 5-6, Sf Scriptură de la 1914)
Deasemenea, tot Apostolul Pavel a spus să ne rugăm neîncetat.
Un preot adevărat nici nu va vorbi cu o femeie care are capul dezvelit, iar de va găsi o femeie cu capul dezvelit în Biserică, ori îi va spune să-și pună un batic, ori de nu va fi de acord, o va scoate afară ca pe un câine.

Colegul acela le-a luat peste picior pe bună dreptate. Nu degeaba l-am și susținut.
Femeile acelea erau cam insistente înafară de conceptele lor nefirești, să mai insiste și ca elevii să vorbească despre viața lor intimă, răspunzând la niște întrebări de pe jetoane în public. Un elev s-a enervat, a spus că nu vrea să discute despre acestea, și acelea „se simțiseră agresate", dar erau agresate din părți. Mai degrabă ele l-au agresat pe el că îl forțau să răspundă, și el s-a apărat pe bună dreptate.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru tudorvolcano):

"Practic, mai nimeni nu avea chef să audă rahaturile în legătură cu prezervative, avort, contraceptive etc., în special musulmanii, și nici eu, ca creștin ortodox." Frumos, crestin, cum se cade. Rahaturi, mama lor.

| tudorvolcano a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Rahat nu e un eufemism în sine pentru defecații, pentru a nu folosi cuvântul vulgar?
Normal cuvântul rahat se referă la rahatul turcesc, din turca otomană rahat-ul hulküm.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru tudorvolcano):

Da, desigur. Si zici ca educatia asta e rahat pentru ca... ce? Uite puhoiul de mame minore de la noi. Ajuta educatia cretin ortodoxa de rupe, asa e? Cum poti sa debitezi timpenii ca "În cadrul creștinismului, sexul e doar între soț și soție, și numai în momente binecuvântate de Biserică, adică nu în post și zile de sărbătoare, și nu spre satisfacerea unică a plăcerii, ci spre înmulțirea neamului omenesc, și spre nașterea următoarei generații de creștini." si sa numesti ca asta are vreo treaba cu educatia? E ca si cum ar veni un nutritionist si ti-ar zice sa maninci scoarta de copac ca nu cumva sa te bucuri de mincare prea mult...

| tudorvolcano a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Problema e emanciparea societății.
Lucrurile stăteau mai bine când se făceau nunțile aranjate, cu mirii foarte tineri. Se înțelegeau cuscrii între ei, duhovnicul îi vedea pe soți dacă se potriveau, și se verifica dacă cei doi se plac, iar dacă toate mergeau cum trebuie, se făcea nunta.
Pe vremuri erau vârste de 12-15 ani pentru fete, iar pentru băieți 15-18 ani. Nu înseamnă neapărat că trăiau unul cu altul așa devreme, se mutau când băiatul era în stare să țină casa, iar fata era bine gospodărită, dar nunta era făcută devreme, ca să se evite problema curviei. Zestrea putea să se dea și după, dat fiind că copiii trebuiau să mai crească ca să știe să se ocupe de ea și să o prețuiască.
Bunicii mei de pe mamă, după ce s-au văzut prima dată, s-au luat după o lună (erau totuși majori, pentru că încetul cu încetul la vremea lor, vârsta de nuntă acceptată de societate crescuse). Cuscrii s-au înțeles între ei, au văzut că se plac și că se potrivesc, și au aranjat nunta.

Problema nu constă în mame minore. Problema constă în mame minore nemăritate, care se plimbă cu toți handralăii, dar habar n-au să coase o haină sau să calce un pantalon, să dea cu mătura, și tați care sunt de fapt niște puțoi iresponsabili care caută fete, nu să învețe, ca să-și facă o meserie, care nu știu să schimbe un bec, și care se tem să devină tați, și nici nu sunt în stare să muncească ca să țină casa.
Într-o căsătorie aranjată, cu cuscrii care se înțeleg între ei dinainte, e altceva: după tradițiile noastre indo-europene multi-milenare, nevasta se mută în casa bărbatului, iar copiii după ce sunt alăptați, sunt crescuți la început de părinții nevestei, bunicii materni (avī), în timp ce bunicii paterni asigură cazarea căsătoriților, cumpără hainele pentru noră și pentru nepoți, jucăriile pentru nepoți, iar pentru zilele noastre, căruț, scutece și toate cele de trebuință pentru creșterea copilului. Cu timpul, bărbatul își face casa, și copilul intră sub grija directă a părinților când tinerii căsătoriți sunt mai copți la minte.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru tudorvolcano):

Emanciparea e o problema? Mdah, era mai bine cand traiam in pesteri si credeam ca fulgerele sunt aruncate de Zeus. Tu te simti bine cand debitezi enormitatile astea?

| tudorvolcano a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Acum îmi spui dacă noi mai prindem pensie, noi născuți prin anii 90'-2000?
S-ar putea să nu mai prindă nici cei din anii 70'-90'.
S-au făcut peste 20 de milioane de avorturi din 90', practic forță de muncă pierdută, încetul cu încetul vârsta de pensionare va crește la 70 de ani, 77, și după s-ar putea să nu mai prindem pensie deloc.
Cum poate exista un sistem de pensii când se va ajunge la doi pensionari pe salariat?

Sunt tradiționalist în domeniile în care s-a dovedit că metoda tradițională e sustenabilă.
Ceea ce se întâmplă acum cu emanciparea, o văd ca pe o bombă cu ceas.
Când vine vorba de tehnologie, sunt pentru inovație, în special dacă crește nivelul de trai. Dar schimbările sociale, acestea nu sunt tot timpul un progres.
E una a inventa un cuțit mai tăios, care poate fi foarte util, acesta este clar un progres, dar a-l folosi în mod greșit, spre a face rău oamenilor, acesta este un regres social.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru tudorvolcano):

Avorturile alea s-au facut in cele mai multe cazuri pentru ca respectivele erau lipsite de educatie, nu emancipate. Si intr-un final, poate o tipa - din diverse motive - nu vrea sa se casatoreasca si/sau sa aiba copii. Sau vrea doar unul/doi. E usor sa comentezi de pe margine ca vai, sistemul de pensii. Asta e tendinta naturala. Nimeni nu mai face 10 copii ca oricum mor vreo 3-4 pana la maturitate si ai nevoie de brate pentru munca agricola. Incet-incet, somajul va creste datorita automatizarii, desi e foarte posibil ca sa scada numarul de joburi non-tehnice si sa creasca cele de specialitate. E si NORMAL sa ajungem sa fim mai putini. Omenirea NU MAI E SUSTENABILA si nu chiar de azi-ieri.
Vrei sa discutam de regres social? Ia si calculeaza citi bani se ingroapa in religii si tot ce tine de ele, apoi vezi ce s-ar putea face PUR UMANIST cu banii aia.
P.S. Personal nu ma intereseaza sa prind vreo pensie. Prefer sa o vad pe junioara ca a facut cit de cit ceva cu viata ei si sa imi vad si eu de ceva chestii profesional vorbind si pot sa crap la 55 de ani linistit. A, da, si - ca un emancipat nenorocit ce sunt - voi avea grija sa imi donez corpul integral pentru cercetare si voi specifica expres ca nici o godporatie sa nu faca nici macar 1 leu din urma decesului meu.

| tudorvolcano a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Problema e că la noi în România nu e nici vorba de automatizare totală și de roboți.
La japonezi, la suedezi, la olandezi, poate.
Noi avem capitalul necesar pentru așa ceva.
Și nu numai noi vom avea această problemă, ci și statele cu datorii și natalitate mică, cum ar fi Italia.

Când vine vorba de cler, oricum majoritatea s-au dovedit niște trădători. Trebuiau să primească poporul la Liturghie, dar ei s-au luat după stat, că slujesc buneistării lor, și nu lui Hristos.
Preoții vaccinați cu vaccinul care a venit acum nu mai pot fi numiți preoți, pentru că au căzut în mod conștient în apostazie, deși au fost avertizați.
Pot număra pe degete preoții care încă îi mai știu preoți adevărați, și deseori îi găsești în munți, unde mare parte din oameni nu pot să ajungă ușor.
În multe biserici din ziua de azi, nu prea mai e vreo diferență între a te duce acolo, și a te duce într-un templu satanic.
Poate chiar goana lor după șpăgi i-a adus în halul acesta.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru tudorvolcano):

De acord cu tine legat de prima fraza. Cu un mic amendament: ÎNCĂ!
Legat de nu avem capitalul, prostii. Habar nu ai citi bani se invirt pe aici, problema nu e de capital, ci ca in multe domenii inca nu e MAI RENTABIL sa ai roboti in loc de oameni platiti prost. Pina sa ajungem la problema pensiei, economia va evolua dincolo de imaginatia multora dintre noi. Ce e cert si cel mai probabil sa aiba loc in maxim 20 de ani la nivel global, dar cu ceva forte puse la treaba, posibil chiar in 5-7 ani, e disparitia completa a banilor fizici, a bancilor, si trecerea intregii economii in zona quantum computing si blockchain.
Preotii aia "adevarati" pot fi foarte bine inlocuiti cu psihologi "adevarati" sau, cel mai bine, cu niste prieteni ADEVARATI!

| tudorvolcano a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Se învârte capital străin: nemțesc, american, francez, olandez, etc. Și aceștia, când va veni nevoia de o automatizare rapidă, vor investi tot capitalul la ei în țară, că de ce ar investi într-o țară străină, care mai este și coruptă și instabilă, unde se fac afacerile foarte greu.
Dacă era capital românesc, era altceva, dar probabilitatea era mare să fie investit oricum în alte țări mai stabile, și mai primitoare când vine vorba de afaceri.
Dacă ar fi vorba de investiții în țări mai sărace, s-ar face în țări cu foarte puține regulații, cu o birocrație foarte eficientă, și cu o imagine zâmbitoare, cum ar fi Rwanda, unde s-a investit în tehnologie pentru drone, pentru că e o țară în care sunt mai puține restricții în legătură cu spațiul aerian.
Noi vom fi dați deoparte.
România e rentabilă datorită forței de muncă plătită la prețuri neglijabile, atât. Nu e rentabilă pentru investiții în tehnologie, aproape niciodată nu a fost. Nu degeaba a zburat Aurel Vlaicu la Paris, nu la București.
Cu economia, vise. Am văzut Occidentul, și am văzut România. Chiar dacă în procentaje de PIB, România crește mai repede, din punct de vedere al infrastructurii, al diversității industriilor, al menținerii infrastructurii, Occidentul evoluează mult mai repede.
Uitați-vă câți kilometri de autostradă se construiesc la noi, în timp ce în Occident deja au depășit autostrăzile, și trec la linii de tren de mare viteză.
În cazul meu, de exemplu, cum aș putea eu să muncesc în România, dacă munca mea e așa specifică, încât într-o țară nedezvoltată, cu o populație în scădere drastică, nu se poate găsi?
România nu are nici populația Chinei și a Indiei, nici capitalul Japoniei și al Occidentului, ca să se dezvolte rapid, și de asemenea nici nu e o țară deschisă inovației, și investițiilor, cum sunt țări ca Rwanda.

Cât despre preoții adevărați, nu pot fi înlocuiți cu psihologi „adevărați", și ferește-mă Doamne de prieteni, după cum spunea proverbul.
S-ar putea să nu fi cunoscut vreun preot adevărat vreodată, și de aceea nu știți despre ce vorbesc.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru tudorvolcano):

Se invirte si capital romanesc, nu ai tu idee. Eu se intampla sa cunosc ceva oameni in companii care pe viitor s-ar putea sa dea ceata celor straine de pe la noi. Uite, ca exemplu, UIPath. Companiile alea straine care invirt capital pe aici vor automatiza si tot ce misca pe aici cand va fi fezabil. Vezi de exemplu Renault cit baga in Dacia si gradul de automatizare al productiei. "România e rentabilă datorită forței de muncă plătită la prețuri neglijabile, atât. Nu e rentabilă pentru investiții în tehnologie, aproape niciodată nu a fost." >> Asta demonstreaza cit de habar nu ai legat de domeniul asta. Infrastructura e praf, corect. Industria creativa si IT-ul, in schimb, se misca. Se misca chiar excelent in multe cazuri, chiar daca de obicei e vorba de companii mici-mijlocii.
"În cazul meu, de exemplu, cum aș putea eu să muncesc în România, dacă munca mea e așa specifică, încât într-o țară nedezvoltată, cu o populație în scădere drastică, nu se poate găsi?" >> Faci un americanism si TE ADAPTEZI! Crezi ca daca primii colonisti se dadeau cu fundul de pamint si se plingeau ca au gasit bastinasi agresivi pe acolo mai faceau ceva? Sau daca in timpul goanei dupa aur, aia care nu gaseau aur nu se apucau de ALTCEVA, mai ajungea america MARE cum e azi? Da, sunt niste nenorociti care si-au cladit bunastarea pe durerea altora, dar sunt niste NENOROCITI CARE SE ADAPTEAZA! Noi sintem niste nenorociti prosti care stam si ne plingem de mila si nu vrem sa mergem la servici daca e mai departe de 3 kilometri de casa, iar americanii se muta de pe o coasta pe alta daca e cazul...
P.S. Am cunoscut preoti adevarati, dar nu am nici cea mai mica urma de interes sa discut cu ei despre problemele mele cand stiu ca la un moment dat o sa imi bage placa cu dumnezei, pacate, viata de apoi, si alte ineptii.

| Morbid a răspuns:

Sau al tau, poti tu sa faci cata educatie vrei in scoala, tot o sa "incalce regulile".

| chuckmanson a răspuns (pentru Morbid):

În primul rand, nu am spus ca dacă se introduce educație sexuala vor dispărea toate problemele ca prin magie, dar va fi un început pentru rezolvarea lor. După logica ta nu ar trebui sa le spunem copiilor sa nu fure doar pentru ca unii vor fura. Sau sa nu le spunem sa nu fumeze ca oricum unii se vor apuca.
Suntem pe locul 1 în Europa la adolescente însărcinate și avorturi și sunt destul de sigur ca suntem în top si la boli cu transmitere sexuala. Apoi mai e și treaba ca țara noastră e paradis pentru prădători sexuali. Literalmente avem un guvern căruia ii pasa mai mult de pedofili decât de copii. Aici în București în parcul IOR exista chiar o alee numita aleea violatorilor. Mulți adolescenți nici nu înțeleg conceptul de consimțământ. Am absolvit liceul anul trecut și ai fi surprins sa vezi cât de comuna e hartuirea sexuală în licee. Eu personal am fost hărțuit sexual de mai multe fete și de cele mai multe ori mi s-a spus ca din moment ce sunt băiat nu pot fi hărțuit sexual. Mentalitatea asta ca bărbații ca nu pot fi violați sau hărțuiți e comuna în tara asta dar din păcate încă exista și în multe părți din Occident darămite aici. Dar pe lângă asta majoritatea romanilor cred ca exista justificare pentru viol, o treime din romani nici nu cred ca ar trebui sa fie împotriva legii iar atitudinile de invinovatire a victimei sunt incredibil de comune. Deci fără supărare, dar nu dezbat ideea asta, dacă tu nu realizezi ca avem nevoie de educație sexuala ești bătut în cap, punct.

| Morbid a răspuns:

Ce intelegi tu prin educatie? Degeaba o faci ca nu o sa asculte, aia care vor sa se educe o fac singuri, ce-i care nu vor poti sa ii educa ca intra pe o ureche, iese pe alta.
Conteaza anturajul, nu educatia sexuala in scoli, evitati copii sa se bage cu drogati, pitipoance si i-ai facut un bine.
Treaba parintilor e sa faca educatia asta, nu scoala, acolo incep numai sa rada ca maimutele.

Răspuns utilizator avertizat
| FantasyBoy a răspuns:

In primul rand e dificil de introdus asa ceva, s-ar transforma in ora de hlizeala, in special baietii, pentru a-si ascunde vulnerabilitatea emotionala specifica varstei, ar lua in deradere notiunile prezzentate de profesor, ar fi o mare "caterinca". Apoi, se pare ca cei care doresc introducerea educatiei sexuale vor de fapt, sa sperie tinerii cu bolile transmisibile, deci va fi ora de propaganda antinatalitate si proavort. Daunatoare este si prezentarea unor minoritati de-a dreptul aberante, de tipul transsexuali sau neutral-gender asexual aromantic(!) ca fiind absolut ok, ceea ce duce la aparitia unei emulatii sinistre, elevii in spirit imitativ ar putea sa adere la astfel de nefericite atitudini.
Solutia ar fi ca Ministerul Sanatatii in colaborare cu Ministerul Educatiei sa elaboreze o brosura/carte concisa in care sa le fie prezentate tinerilor de la clasa VII-VIII problemele legate de boli, igiena, responsabilitate.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru FantasyBoy):

Serios? Iar cand vine mafihotul in sutana si le povesteste despre zombie care se ridica la cer si despre o fecioara care faca un copil cu o fantoma, discutam de niste notiuni care nu-s deloc de luat la caterinca, nu?
"Daunatoare este si prezentarea unor minoritati de-a dreptul aberante, de tipul transsexuali sau neutral-gender asexual aromantic(!) ca fiind absolut ok, ceea ce duce la aparitia unei emulatii sinistre, elevii in spirit imitativ ar putea sa adere la astfel de nefericite atitudini." Adica daca mie imi povesteste cineva despre cit de interesante sunt manelele, ma apuc sa ascult manele? Minoritatile alea "aberante" exista. Ca nu le intelegi tu, e alta treaba. Nici eu nu ii inteleg pe unii, dar nu le contest dreptul la existenta asa cum considera ei ca se simt ok.

| IhNomUhNitPARIS a răspuns:

Credem ca le știm pe toate, dar de fapt suntem analfabeți funcționali, de aia ocupam locul doi la capitolul mămici adolescente.
Este absolut necesar introducerea educației sexuale.
Cred ca și la incesturi în familie în câțiva ani o sa ocupam un loc "onorabil".