| anonim_4396 a întrebat:

De ce nu se face educatie sexuala in scoala?

Răspuns Câştigător
| doctorandus a răspuns:

În primul rand, nu am spus ca dacă se introduce educație sexuala vor dispărea toate problemele ca prin magie, dar va fi un început pentru rezolvarea lor. După logica ta nu ar trebui sa le spunem copiilor sa nu fure doar pentru ca unii vor fura. Sau sa nu le spunem sa nu fumeze ca oricum unii se vor apuca.
Suntem pe locul 1 în Europa la adolescente însărcinate și avorturi și sunt destul de sigur ca suntem în top si la boli cu transmitere sexuala. Apoi mai e și treaba ca țara noastră e paradis pentru prădători sexuali. Literalmente avem un guvern căruia ii pasa mai mult de pedofili decât de copii. Aici în București în parcul IOR exista chiar o alee numita aleea violatorilor. Mulți adolescenți nici nu înțeleg conceptul de consimțământ. Am absolvit liceul anul trecut și ai fi surprins sa vezi cât de comuna e hartuirea sexuală în licee. Eu personal am fost hărțuit sexual de mai multe fete și de cele mai multe ori mi s-a spus ca din moment ce sunt băiat nu pot fi hărțuit sexual. Mentalitatea asta ca bărbații ca nu pot fi violați sau hărțuiți e comuna în tara asta dar din păcate încă exista și în multe părți din Occident darămite aici. Dar pe lângă asta majoritatea romanilor cred ca exista justificare pentru viol, o treime din romani nici nu cred ca ar trebui sa fie împotriva legii iar atitudinile de invinovatire a victimei sunt incredibil de comune. Deci fără supărare, dar nu dezbat ideea asta, dacă tu nu realizezi ca avem nevoie de educație sexuala ești bătut în cap, punct.

67 răspunsuri:
| Sierr a răspuns:

Ca sa evitam depravarea din occident de prin toalete

| anonim_4396 explică (pentru Sierr):

Banuiesc ca trebuie sa existe un studiu in spatele cuvintelor tale.

| Mosotti a răspuns (pentru Sierr):

Pai macar daca tot e, sa se protejeze copiii ca sa nu fie probleme, ca oricum relatiile incep de pe la 13 ani in ziua de azi, asa ca e bine sa cunoasca despre.
Vrem sa ajungem ca in occident, insa nu ii vedem bine, pai cum asa?
Ei au o gandire libertina.

Răspuns utilizator avertizat