| CracanelTrasPrintrunInel a întrebat:

De ce obiectele in limba romana nu sunt toate la genul neutru? De ce scaun e neutru, dar masa e feminin?

12 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ca sa intrebi tu un destept

| LisaJulie a răspuns:

Intreaba-i pe cei care au scris prima carte de gramatica!

| MeisterSchnitzel a răspuns (pentru LisaJulie):

De parcă ei au inventat limba română!

| LisaJulie a răspuns (pentru MeisterSchnitzel):

Pai pe cine altcineva sa întrebi? Limba romana e o enigma

| MeisterSchnitzel a răspuns (pentru LisaJulie):

Nu e doar limba română. Și latina avea gen gramatical, iar noi l-am moștenit de la înaintașii noștri. Și nemții au genuri, la fel și rușii. De fapt, majoritatea limbilor indo-europene au.
În arabă există gen și la pronume la persoana a II-a, "tu"-masculin și "tu"-feminin.
Ar fi interesant de văzut de ce apare, însă. Unele popoare n-au simțit nevoia să aibă - în chineză nu există, nici în turcă.

| eliancodrut a răspuns:

Limba unui popor trebuie sa fie cat mai muzicala, ca sa fie frumoasa si sa "curga" in auzul nostru in mod placut.
Primii carturari romani au considerat ca limbii romane i se pot aplica trei genuri. Alte limbi nu au asa ceva.
Intrebarea ta suna cam asa: De ce rasare soarele dimineata, de ce nu rasare seara.

| Justme111 a răspuns:

Majoritatea limbilor au gen feminin, masculin și neutru. Nu doar în limba română vei găsi asta. Genurile sunt importante pentru limba română ca să poți scrie corect gramatical, să poți pune corect în propoziții adjectivele, pronumele șamd.
E necesar genul pentru că nu poți scrie unui cuvânt de gen feminim cu gen masculin și invers. De exemplu "El are o telefon" corect: "El are un telefon"
După gen, putem pune corect articolele.
Sper ca răspunsul meu să îți fi fost de folos.

| CracanelTrasPrintrunInel explică:

@CristiDinBucuresti

Daca nici tu nu stii, de ce te ofenseaza intrebarea? Si de ce mi-ai dat ignor? N-ai vreo minora de hartuit?

| mODIN a răspuns (pentru CracanelTrasPrintrunInel):

Ti-a mai si dat block dupa ce a zis tampenia aia? rolling on the floor

| CracanelTrasPrintrunInel explică (pentru mODIN):

Da, dupa un minut laughing

| mODIN a răspuns (pentru CracanelTrasPrintrunInel):

Mare om, mare caracter

| IlincaForever a răspuns:

Fiindca asa a vrut Domnul!