| Oana65 a întrebat:

De ce origine erau egiptenii?

4 răspunsuri:
| zdrangoi a răspuns:

Există multe teorii cu privire la originile poporului egiptean, subiectul inca fiind controversat.
Studii genetice recente arata ca populatia actuala a Egiptului este caracterizata de o linie paternala comuna cu zona Africii de Nord in primul rand si ceva influente din Orientul Mijlociu. Studiile bazate pe linia materna leaga egiptenii moderni de locuitorii actuali ai Eritreei si Etiopiei. Vechii egipteni isi plasau originile intr-o zona pe care ei o numeau Punt, sau "Ta Neteru" (Taramul Zeilor"), pe care majoritatea egiptologilor o plaseaza intr-o arie ce cuprinde Eritreea si Dealurile Etiopiene.
Un studiu recent al morfologiei danturii egiptenilor antici confirma trasaturi dentale caracteristice Africii de Nord, si intr-o masura mai mica populatiei din sud-vestul Asiei. Studiul confirma si continuitatea biologica de la Perioada Predinastică pana dupa perioada faraonica. Un studiu bazat pe statura si proportia corporala sugereaza unele influente ale caracteristicilor antropomorfice tropicale in unele grupuri, in perioada tarzie, odata cu extinderea imperiului.

| a1doru a răspuns (pentru zdrangoi):

Viva wikiiiiiiiirolling on the floor
ps.Valery Bebik,o somitate in domeniu, sustinea, prin 2008 ca egiptenii isi au originea in stepele Ucrainei.rolling on the floor

| zdrangoi a răspuns (pentru a1doru):

E interzis cumva sa folosesti ca sursa "wikipedia"?
n-as zice.
sau ai vrea ca raspunsurile sa fie ca la "vrei sa fii miliardar".
exagerezi!

| Oana65 explică (pentru zdrangoi):

Mersi Zdrangoi, dar asta am gasit-o si pe Wikipedia!