| Oana65 a întrebat:

Cu ce se ocupau egiptenii?
Funda!

7 răspunsuri:
| zdrangoi a răspuns:

Egiptenii prosperii aveau case mari si pamanturii. Fiii lor urmau scolii si deveneau supusi ai conducatorilor egipteni. Oamenii simplii lucrau pamantul, cresteau animalele, adunau recoltele. Ei foloseau un shaduf, un dispozitiv ca o fantana cu cumpana, pentru a scoate apa din rau, pentru culturii. Unii oamenii se ocupau cu olaritul, prelucrarea lemnului sau confectionarea obiectelor din metal. Femeile se ocupau cu tesutul si coacerea painii. Copii lucrau cu parintii lor. Fetele ajutau de obicei la gatit

| a1doru a răspuns:

Cu constructia de piramide rolling on the floor

| stresat a răspuns (pentru a1doru):

Exact la asta m-am gandit si eu laughing

| VladimirPutin a răspuns:

Ca toate celelalte popoare
se nășteau, trăiau și mureau

| Bogdanys a răspuns:

Isi construiau piramide si isi venerau zeii.

| Awesom a răspuns:

Egiptenii se ocupau anul asta in martie cu demonstratii violente in piata Tahrir din Cairo determinandu-l pe Hosni Mubarak sa demisioneze.Se mai ocupau prin conducerea directa a lui Zahi Hawass cu excavatul piramidelor dupa mumii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu de toate.