| Aphrodi a întrebat:

De ce Pastele se sarbatoreste in zile diferite la crestini si catolici?

5 răspunsuri:
| didiDia a răspuns:

Si catolicii sunt crestini, nu doar ortodocsii. Asa ca pe viitor ai grija cum te exprimi.

| axeldavid a răspuns:

Pastele se sarbatoreste in aceiasi zi si la crestini si la catolici, se saarbatoreste diferit de cei care sunt pe calendarul pe stil vechi

| Nelutsa a răspuns:

Asa s-a sarbatorit de mii de ani si de aceea Pastele la catolici se face in zi diferita.Asa scrie in Biblia lor big grin funda?

| axeldavid a răspuns (pentru Nelutsa):

Cum se sarbatoreste asa de mii de ani daca pana in anul 1054 catolici si ortodocsi erau aceiasi relige

| annaZz a răspuns:

Dupa Marea Schisma, din 1054, s-a despartit crestinismul in 2 mari categorii: catolicism si ortodoxie. Si de atunci capii lor au incercat sa obtina putere suprema, si si-au schimbat ritualul (nu e foarte difert, dar...)si anumite sarbatori (Pastele, Boboteaza). Axel david s-a exprimat gresit. Si catolicii si ortodocsii sunt crestini. Si cei de pe rit vechi au alta legatura. Cei de pe rit vechi sunt o mica parte de ortodocsi (mi se pare ca si alte ramuri) care sarbatoresc Craciunul pe data de 7 ianuarie si alte sarbatori decalate cu 13 zile fata de calendarul obisnuit. Sper sa iti fi fost de folos. O seara placuta!