| afrodita3333 a întrebat:

De ce pe majoritatea masinilor de pompieri/politie, cuvantul"POMPIETRI" /"POLITIE" este scris invers?

Răspuns Câştigător
| DimLight a răspuns:

Pentru ca in oglinda retrovizoare a masinilor sa poate fi citit normal(politie/pompieri/salvare)

5 răspunsuri:
| Dianaîşialegesoţulbazândusepetpu a răspuns:

''POMPIETRI'' în ce limba e. Scrie și tu mai gramatical!

| ϟkatεVaηϟ a răspuns:

Pentru ca soferii sa poata citi cuvintele in oglinda retrovizoare.

| Yandel a răspuns:

Pentru ca cel din fata care se uita in oglinda sa-l vada normal.

| getlow12 a răspuns:

Pentru ca daca ar fi scris normal ai citi in oglinda inversul cuvantului.De aceea e scris invers ca soferii sa poata vedea cuvantul normal cand se uita in oglinzi.

| uscztit a răspuns:

Pentru ca ele merg cu viteza pe sosea si atunci soferii vor vedea in oglinda cuvantul POMPIERI, POLITIE sau SALVARE scris normal...dai funda big grin