| Mariushgv a întrebat:

Poti sa te transferi de la pompieri la politie sau invers?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se poate, conform art.9 din L.360/2002, privind Statutul politistului, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(2^1) În raport cu nevoile operative ale structurilor Ministerului Afacerilor Interne, pentru ocuparea funcţiilor de execuţie vacante pot fi reîncadrate ca poliţişti persoane cărora le-au încetat raporturile de serviciu în condiţiile art. 69 alin. (1) lit. b), d)-f) şi j), care au studii corespunzătoare cerinţelor postului şi îndeplinesc condiţiile legale, potrivit categoriei din care au făcut parte.
  (2^2) Prin excepţie de la prevederile alin. (1) şi (2), pentru reducerea deficitului de poliţişti în structurile Ministerului Afacerilor Interne, pot fi încadrate direct sau transferate din instituţiile din sistemul de apărare, ordine publică şi securitate naţională, pe funcţii de execuţie vacante de poliţist, persoane cu studii corespunzătoare cerinţelor postului şi care îndeplinesc condiţiile legale."

3 răspunsuri:
| Drsss a răspuns:

Da

| Mariushgv explică (pentru Drsss):

Daca imi raspunzi la asta iti dau funda : Dar de unde stii?

| Drsss a răspuns (pentru Mariushgv):

Pentru ca frate meo este la pompieri, si mi-a zis ca se poate transfera in timpul scolii.