| Mario1994 a întrebat:

De ce pronunta gresit unii " treling"? In loc sa zici corect trening.

6 răspunsuri:
| Lioana a răspuns:

Pentru ca au invatat cuvantul gresit de la inceput.

| MihaiNicu23 a răspuns:

UNii sunt mai analfabeti si d-aia.

| ALGator a răspuns:

"Treling" e unul dintre multele neologisme intrate in limba. Neologismele sunt ca pastilele nou aparute, greu de inghitit. De la un anumit nivel de cultura se intelege ca e un cuvint strain si se incearca pronuntarea lui si gata. Cei cu mai putina cultura incearca sa faca o analogie cu un cuvint din limba si adapteaza pronuntara dupa cum li se pare ca suna frumos.
Exista nenumarate gafe de pronunatare, multe impamintenite si acceptate. Grecii si romanii spun "biftec", cuvint la care englezii si nordicii, care au in minte originalul "beef steak" (bou fript) se prapadesc de ris. Dar ce inseamna in româneste "tec"? Nimic. Exemple sunt cu duiumul: cremvursti (se crede ca vine de la "crema") lebarbush (ca in George Bush, daca nu stii germana nu stii nici de wurst) si multe altele. Ca sa nu mai vorbim ca pronuntarea corecta a cuvintului fotbal (foot ball) ar fi produs angoase existentiale.
La ceeace nu ne gindim in privinta neologismelor e ca ele necesita o procedura de carantina si toaletare la trecerera granitei. Faptul ca e un cuvint strain e ultima problema. Nasol e ca unele cuvinte straine nu mai pot fi flexate cum trebuie (conjugate, declinate) in limba gazda (un mouse doi ce? - se spune ca moldovenii i-au spus, mai practic, guzgan) sau forma lor e identica cu cuvinte din limba (a posta de exemplu) dar produc deformarea sensului cuvintului (a posta e refelexiv, "a te posta" si e folosit cu sensul de a te aseza undeva) sau, caricaturizeaza un cuvint existent. De exemplu decenii la rind s-a spus "Concursul Euroviziunii" cit se poate de limpede si corect. Dupa un vid cultural de citiva ani a aparut noua generatie care cu naivitate a calchiat originalul, producind un termen inutil, "Eurovizion". Daca tot ne-am hotarit sa inlocuim sufixul romanesc -viziune cu cel modern -vizion, atunci macar sa shimbam si denumirea TVR-ului in Televizionul roman.
Dracul sta ascuns in micile detalii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu am auzit pe nimeni spunând așa.
Probabil au un defect în vorbire.

| Mario1994 explică (pentru anonim_4396):

Aud pe multi tarani cum spun treling, imi place trelingu asta. Lol.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Marinal, marinel, dl Goe.