| LanguageMaster a întrebat:

De ce regimul comunist le permitea străinilor să facă studii în România?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sunt doua motive principale: valuta incasata si intarirea legaturilor cu unele state, mai ales din Asia si Africa.

2 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Cum a punctat colegul, nu am văzut* student din Canada, SUA, sau Austria pe la noi în timpul regimului comunist.
Însă existau din tari precum Kenya, Bangladesh, Iran, etc. adica tari cu care nea' Ceașcă avea afaceri (majoritatea afacerilor le avea cu tarile relativ slab dezvoltate din Asia și Africa, cu Occidentul mai puțin ).
Nu ideea de student străin îl deranja, ci faptul ca dacă auzeau ai noștri ce condiții au occidentalii, ar fi încercat mult mai mulți romani sa fuga dincolo.

| Yuoia a răspuns:

Regimul comunist nu era asa de rigid cum se vorbeste acum. Era mai mult o izolare din partea vesticilor asa cum face acum America cu unele state. Dar existau schimburi de studenti ca si acum.