| SERIALS a întrebat:

De ce Romania, fiind o tara mai putin dezvoltata decat Italia, poate sa ofere o multime de burse basarabenilor si altor studenti cu resedinta in strainatate, pe cand guvernul Italiei ofera putine burse studentilor straini? Din contra, Italia are mai multi bani, dar sunt zgarciti. Am aflat ca anul trecut guvernul Italiei a alocat doar 2 burse de studiu studentilor romani.

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Italienii investesc mai mult in putanele lor sa aiba aia bani pentru panarame de lux. E un hobby pentru ei mersu la sex pe bani laudat de orice puton italian

| Simpatic a răspuns:

Pentru ca sunt mai destepti italienii si nu vor cheltuiala de bani aiurea cu orice ciuruc din strainatate; eu nu stiu daca romanii nostri au burse gratuite in basarabia de ex.
Sa nu uitam ca locuri asigurate in facultati la noi au si etnicii tigani parol rromi, si aici care ar fi logica ca si astia sunt romani si nu straini sau e discutabila faza.
Cert este ca cu aceste burse si asa mai departe se pierd foarte multi bani sau se blocheaza locurile unor copii apti si care invata dar guvernul nostru din ce inteleg si vad isi bate joc de propria tara fiind BUNI cu altii, ne dau pe afara resursele si de aceea ajutam pe toti mai putin proprii cetateni nu.
Imi aduc aminte acum cativa ani cand era premier Victor Ponta, a avut Anaf-ul niste incasari foarte mari la propriul buget intr-un an, si ce s-au gandit acesti nenorociti de politicieni in frunte cu ponta, banii considerati in plus (nu stiu cum se numeste la ei sa-l denumim fictiv profit) circa 80 milioane de lei noi, au fost donati catre rep. moldova de le-a luat aleia autobuze sa mearga copii la scoala...ce ignoranti si nesimtiti? dar la noi in tara aveau toti copii din mediul rural autobuze sa-i duca la scoala? ca unii am inteles ca fac peste 10 km de mers zilnic pe jos ca sa ajuga la scoala nefiind niciun traseu de transport auto pe acolo (unele zone uitate de lume)...deci iata cine a fost si cine este acest guvern format din escroci care nu au inima pentru proprii cetateni, mai degraba ar daca foc la saci de bani decat sa faca ceva cu folos in tara asta.

| RoCkKiD a răspuns:

Pentru ca Basarabenii si sarbii care din valea timocului etc sunt etnici romani, chiar daca nu traiesc in tara.

Bursele sunt un mod al guvenului de arata comunitatilor care traiesc in afara granitelor ca nu sunt uitate si sunt sprijinite pentru a isi conserva cultura si a trai ca romani chiar daca sunt in afara granitelor.

Itelienii pe de alta parte nu au nici un interes sa dea burse romanilor.

| SERIALS explică (pentru RoCkKiD):

Probabil gandesc:... si asa sunt prea multi romani in Italia.

| RoCkKiD a răspuns (pentru SERIALS):

Asta n-am idee, dar de ce ar da italienii burse romanilor in loc sa le dea italienilor? La noi bursele pentru etnici romani au un sens la ei ar fi bani aruncati catre straini.

In plus ar ajunge in situatia in care romanii ar deveni din ce in ce mai interesati sa studieze in Italia, caz in care ar ocupa si locuri la universitati, adica ar fi elevi italieni care n-ar prinde loc din cauza romanilor.