| maria11579 a întrebat:

De ce straturile electronice se noteaza incepand de la "k"? Funda! Multumesc!

Răspuns Câştigător
| aladinbeci a răspuns:

Maria, ca sa-ti dau un raspuns la intrebarea ta, straturile electronice se denumesc fie cu ajutorul numerelor cuantice principale n, fie prin utilizare de litere(ex. K, L, M, N, O, P, Q). Dupa cum litera K este, din acel sir de litere consecutive, cea cu pozitia cea mai apropiata de de inceputul alfabetului, asa si primul strat electronic are energia cea mai mica. Litera L este dupa litera K, iar stratul al doilea are energia mai mare decat primul strat. Si asa mai departe. Asta ca sa fac o paralela intre ordinea literelor ce denumesc straturile si ordinea crescatoare a nivelelor energetice in invelisul electronic.

De ce se incepe cu numerotarea de la litera K? E prima data cand vad intrebarea asta si nu ti-as putea da un raspuns clar. Peste tot unde am intalnit denumirea straturilor electronice se spunea ca straturile se noteaza cu litere incepand de la K, dar nu se preciza de ce tocmai de la litera K se incepe. Eu am luat-o ca o conventie si nu mi-am batut capul sa gasesc o explicatie si la asta. La fel de bine as putea sa intreb si eu de ce inductia magnetica se noteaza cu B si nu cu orice alta litera din alfabet. Sau vreo alta intrebare de genul asta. Imi pare rau ca nu te pot ajuta mai mult. Daca primesti explicatia, te rog spune-mi si mie, ca m-ai facut curios. Oricum, cam ciudata intrebare a ajuns sa va puna. Bafta!

3 răspunsuri:
| unknownn a răspuns:

Ca asa am eu chef, doamne ce intrebari puneti si voistraight face
E ca si cum ai intreba: De ce eu am 150 de kg si n-am 200?

| maria11579 explică (pentru unknownn):

Undefined975, nu este o intrebare absurda. Are o explicatie, pe care nu o cunosc si nu am reusit sa o aflu. Profesorul ne-a cerut sa ne documentam despre asta.

| DoarLorena a răspuns:

Bună. :3 știu ca întrebarea e din 2012 dar... I-ai aflat cumva răspunsul as avea nevoie... Mulțumesc...