| Ariyana a întrebat:

Imi explica si mie cineva cum e cu straturile electronice K,L,M,N, P, Q? Pentru clasa a-9-a.Adica de ex pentru Cl(clor) cu 17 electroni, e K2L8M7(cifrele la putere).Eu de unde stiu sa fac pentru orice element asta?

5 răspunsuri:
| Northern a răspuns:

Nu te chinui sa inveti repartitia in genul acesta.Cand vei ajunge in clasa 9 lucrurile vor sta un pic mai diferit.In cazut tau trebuie sa stii urm.reguli: Numarul straturilor ( K,L, M, N, P, Q) este echivalent cu numarul perioadei in care se afla elementul respectiv.Clorul,conform T.P https://www.google.ro/#q=sistemul+periodic,se afla in perioada 3, deci va avea trei straturi (K, L, si M).In ceea ce priveste electronii(e-) regula e data de o formula, s-anume 2ori n^2(unde n este numarul stratului),iar numarul de electroni de pe ultimul strat este, la nivelul tau, numarul grupui, de exemplu, Clorul se afla in grupa 17(7A),deci va avea 7e- pe ultim. str.(momentan te uiti doar in paranteza).Ca sa intelegi mai bine > http://sketchtoy.com/53066997

| Ariyana explică (pentru Northern):

Sunt deja in a9a

| Northern a răspuns (pentru Ariyana):

Si atunci de ce mai faceti repartia in genul asta? Se face cu straturi, substraturi si orbitali, stii tu, acel sir...

| Ariyana explică (pentru Northern):

Pentru ca ne pune sa o facem si asa.

| Punct_Camy_1999 a răspuns:

Pe fiecare strat nu poti avem decat un nr max de electroni: K2L8M16N36, dar niciodata pe ultimul strat nu poti avem mai mult de opt electroni, deci trebuie sa ii imparti dupa structura aia si sa tii cont de faptul ca pe ultimul strat nu conteaza ca e K.L.M.N.O. nu pot fi mai mult de 8