| Lovelypeaches100 a întrebat:

De ce sunt algoritmii asa de grei in a noua, o sa avem nevoie de ei pana in a doispea?

8 răspunsuri:
| antimulte a răspuns:

Algoritmii se invata logic, nu se tocesc. nu e musai vina ta, de multe ori si profesorii sunt nepregatiti.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Sunt grei pentru ca incerci sa inveti pe de rost

| CristiDinBucuresti a răspuns:

De unde stii ca sunt grei, i ai carat in pantaloni?

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Da... cam asa.

Dar nu iti bate capul cu asta, asa e matematica. Daca ai stii ce se studiaza dupa... plus fizica cuantica, ai ramane masca probabil (din moment ce ai pus intrebarea asta).

| PainTech a răspuns:

Presupun că ești pe mate-info :
1. Algoritmii sunt relativ ușori în a noua. Nu ai matrice, recursivitate și alte chestii.

2. Toată informatica se bazează pe algoritmi. Pe unii precum cmmdc o sa ii folosești foarte des. Nu îi învăța ca pe poezie. Învață ideea de bază.
În a 12-a sa zicem că scapi de algoritmii clasici pentru că dai de baze de date și html.

| Ineys a răspuns:

Sunt grei pentru ca... nu gandesti tu logic si nu pricepi ce se intampla in spate.
Daca ii citesti ca pe poezie normal ca sunt grei, pana la urma sunt versuri care contin cifre si litere si n-au nici o noima dar trebuie retinute, nu?

Incearca sa ii inveti logic si o sa fie usori. Intr-adevar, nu toti floare la ureche pentru clasa a 9-a dar daca te chinui un pic reusesti.

Pana in clasa a 12-a? Depinde, eu am facut informatica in a 9-a si a 10-a. Deci a 11-a si a 12-a nu. Daca ai 4 ani de informatica cel mai probabil o sa mananci numai algoritmi pe paine + ceva programare orientata pe obiect.

Nu ai neaparata nevoie de algoritmii aia. Cei care i-au inventat prima data nu au avut alti agoritmi dupa care sa se ia, ci le-a venit lor ideea asta. Majoritatea sunt luati din matematica si implementati pe intelesul compilatorului. Daca nu vrei sa-ti bati capul cu ei gandeste-te la solutii pentru probleme, dar rezultatul trebuie sa fie acelasi pentru toate datele posibile introduse.

Eu zic sa incerci sa-i intelegi pe cei care ti se preda. Oricum, daca nu vrei sa te faci programator dupa liceu ai scapat de ei. De fapt nici in facultate nu te prea omori cu ei, acolo inveti alte chestii.

| Osneros a răspuns:

Probabil pentru că sunt predați aiurea, ca 90% din materie. O să ai nevoie de algoritmi toată viața, doar că nu cei de la liceu. E mai ușor dacă "reinventezi mersul pe jos", adică înțelegi ce se întâmplă și faci tu un algoritm măcar de doamne ajută.