| nicooparaschiv a întrebat:

"De ce sunt oltenii atat de prosti?" Serios acum.
In opinia mea, ei par ca au idei ingenioase pe multe planuri si o deschidere mult mai mare, trasaturi intalnite la toti oltenii pe care i-am intalnit, intr-un mod sau altul. Insa au momente cand se pierd in detalii, iar firul logic se rupe instant, ca si cum ar intra intr-o stare de inconstienta. Din ce am citit online, ei au acelasi ADN ca si muntenii, sigura diferenta la prima vedere fiind retragerea tarzie a Imperiului Roman din sud-vestul Romaniei.
Voi ce parere aveti?
P. S. : Iau in consideratie strict raspunsurile ce au intentia de a contribui cu ceva constructiv si/sau productiv, in schimb nu dau funda.

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Toate zonele au un nivel oarecare de inteligenta. Peste tot exista si oameni destepti dar si prosti. Asta ce faci tu, cu directionarea spre o anumita zona, se numeste regionalism-imbecil, cam ca superioritatea ariano-hitlerista. Spre a sti mai multe despre olteni mai citeste si uite un articol: http://bit.ly/2Wahdby Pot sa pun pariu ca n-ai fost sa stai macar 2-3 zile intr-o localitate olteneasca!

Răspuns utilizator avertizat
| crud a răspuns:

Frate... sunt oameni ca toti oamenii, cu desteptii si cu prostii lor, asa cum sunt si ardelenii si moldovenii, ori africanii sau asiaticii. Am cunoscut destul de multi olteni ca sa pot remarca anumite trasaturi: descurcareti, isteti, cu simtul umorului, focosi daaaaaar ingamfati, exagerati...ei sunt cei mai cei, ei le stiu pe toate, ei le rezolva pe toate. Cat despre retragerea romanilor, a fost cu atat de de multa vreme in urma, iar de atunci toata tara a fost calcata de atatea natii, incat nu cred ca poti face referire la ADN-ul curat al cuiva. Eu sunt de acord ca oltenii sunt orgoliosi, dar nu sunt de acord ca sunt prosti.