| Parintele a întrebat:

De ce sunt popii avizi dupa bani?

Răspuns Câştigător
RaduCiocan
| RaduCiocan a răspuns:

Pentru ca sunt oameni ca noi totiwinking
Si e chiar usor cand ai asa pozitie cu influenta sa faci bani de pe urma oilor domnului.

26 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Fiindca sunt oameni. Mira

Anna
| Anna a răspuns:

De ce crezi ca si-au ales aceasta meserie? Pentru ca e banoasalaughing

cami
| cami a răspuns:

Fiindca sunt popi si nu preotiwinking
ai vazut tu popa fara vreo vilutza sau fara vreo masinutza bengoasa? thinking .neh.

mlm
| mlm a răspuns:

De ce, pentru ca asa i-am invatat noi, nu scrie nici unde ca preotul trebuie platit, dar noi ca si oameni cumsecade ce sintem am considerat ca trebuie sa-l platim pentru a ne citi 2-3 lucruri din cartea sfanta.

| Parintele explică:

RUMBURAK. Consider ca esti printre oamenii foarte prosti din aceasta tara.

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

K2 are mare dreptate.Noi i-am invatat cu acest narav prostesc.happy

| anonim a răspuns:

Doamne ajuta sa fie numai popii.big grinbig grinbig grin

| Krina a răspuns:

Am vazut ca la intrebarea asta, multe raspunsuri pertinente au fost apreciate cu nefolositor si stupid.
Ce e asa stupid? Faptul ca preotii sunt tot oameni, iar oamenii, in general, sunt avizi dupa bani? Mie mi se pare logic.Toti suntem avizi dupa bani in felul nostru.
In schimb, e absurd sa vezi un preot ca nu-ti oficiaza cununia, sau nu-ti ingroapa o persoana draga daca nu-i bagi ceva in buzunar! Asta e strigator la cer. Nu ei sunt un fel de "evenghelisti", care ar trebui sa respecte cele 7 porunci?
Asa ca nu mai aruncati cu stupid gratuit, ca prin faptul ca jignesti un preot nu inseamna ca l-ai jignit pe Dumenezeu.Multi dintre ei sunt nevrednici sa poate acele haine, daca au ales calea religioasa.

| Krina a răspuns:

Foarte ciudat! Au disparut voturile cu stupid si nefolositor!
Se anuleaza cumva unele pe altele? Adica un raspuns folositor il anuleaza pe unul nefolositor, si unul inteligent il anuleaza pe unul stupid?

| selef a răspuns:

Pentu ca sunt tot oameni, nu sunt cu nimic mai buni dacat ceilalti, desi ar trebui sa fie un exemplu moral de cele mai multe ori nu sunt.

| RUMBURAK a răspuns:

Da tu de ce esti avid dupa intunecatul? el iti da dreptul de a jigni oameni care cred in ceva, de a profana ceea ce pentru alti e sfant. du-te pe saitul tau satanist.sau santeti prea putini si cautati prozeliti?'

| dudu_4306 a răspuns:

Nu vreau sa supar pe nimeni, dar deja pe mine ma distreaza intrebarile care le pun no god si selfhelp. Oricum ai lua-o religia e cel mai depret dar al omenirii.

| Cryss a răspuns:

Preotia mai nou este ca un loc de munca happy.
In loc sa slujeasca pentru a fi impacati cu ei insusi, slujesc pentru bani... Si primesc destui, ca si la mine in vecini popa are Mercedes Benzwinking + o duba + casa mare + multe beneficii happy.

| eeeeeeeeee a răspuns:

Fiecare om trebuie sa isi gaseasca un loc de munca. daca unii nu sunt potriviti pentru ceea ce fac, nah!

| andi a răspuns:

Pai nu stii proverbul? buzunare k la popa? ai mare dreptate, aproape totii popii sunt avizi dupa bani si lacomi, ei au numai de castigat din toate etapele oamenilo, adica de la nastere, botez, casatorie, pana la deces. of unii chiar nu merita statutul de preot. sad

| ka2 a răspuns:

Pentru ca tot noi suntem cei care i-am invatat cu asta!

Răspuns utilizator avertizat
| 38499388seby29 a răspuns:

Spiritual vbind. e pentru ca ei nu il cunosc cu adevarat inca pe mantuitor ISUS HRITOS, si nu ii slujesc lui. acesta este raspunsul. si sunt orbit de intunericul spiritual in care ratacesc.

| 38499388seby29 a răspuns:

Dar Dumezeu care patrunde toate gandurile de departe are o judecata foarte aspra pentru ei? pentru ca la judecata de apoi EL D-zeu va reconsidera toate lucrurile si nimeni nu va ramane ne judecat!

| pisi dy a răspuns:

Da' cine nu e avid dupa bani? si tu nu muncesti mai mult si apoi si mai mult ca sa-ti indeplinesti niste dorinte, mofturi, necesitati, urgente...asa si ei. ce tu crezi ca pe ei nu-i apuca nebunia "sa-mi iau o masina mai bengoasa decat a popii din satul/orasul cutare", sa-mi"fac o vila maaare "dupa care "trebuie sa muncesc si mai mult ca ma costa intretinerea vilei de ma rupe", sau trebuie sa aiba coana preoteasa 1 kil de bijuterii si fetele un apartament intr-un ansamblu nou in Bucuresti...si tot asa sunt oameni ca si noi si uita ca la sfarsit tot in patru scanduri ajung. si scandurile alea sa fie batute conform cu cerintele UE!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai la cite inmormintari fac, nu apuca sa uite niciodata ca e bine sa-ti traiesti viata. Si am si eu o intrebare, a vazut cineva un popa slab? fara burdihan. Facem abstractie de cei tineri care abia au intrat in piine rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Preotii majoritatea fac asta pentru bani si se apuca de popie pentru ca stiu ca se fac o groaza de bani din asta, sunt cativa care chiar au darul si kemarea DUmnezeiasca dar majoritatea sunt oameni insetati de bani asa ii vad eu stiu multi absolventi de liceu teologic care beau si fumeaza si se drogheaza mai mult ca cei normali daca pot sa zic asa.
Se pare ca popia atrage genul asta de oameni, poate cei de la conducerea bisericii ar trebui sa selecteze mai bine pe cei care devin popa, dar din pacate si ei sunt la fel de avari

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Dacă nu sunt avizi după bani, atunci după ce?
Ei uit că sunt în Casa Domnului și trebuie să aibă sufletul curat și împăcat.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da e mult de discutat.mai ales ca noua astorlalti nu prea ne plac banii. dar toti necinstitii, si coruptii, si escrocii, de ce nu iubesc doar banii lor castigati cinstit? de ce cred ei ca au dreptul la ceva mai mult si daca se poate sa fie a altuia? si culmea. vrea de la mine tocmai cel de care depind eu pentru o problema oarecare.de multe ori cel ce ma fura legal este platit de mine contribuabilu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fiindca au ascultat prea mult : sisu si puya:foame de bani

| nolan a răspuns:

Pai e foarte simplu: Stii cat costa o parohie? Popa investeste la inceput si trebuie sa-si scoata paguba. Totul e doar o afacere.