| AvalohAlyn a întrebat:

De ce toată lumea e "in gat "după bani? De ce goana asta după bani și materialism și îmbogățire? Banul este necesar omului, fara el nu se poate supraviețui însă de ce multi sunt avizi de bani și de cum gândul de cum să facă mai multi bani?

5 răspunsuri:
| FataCuChitaraMunților a răspuns:

Pentru că luxul le ia ochii multora.În viziunea lor, bogăția e echivalentă cu perfecțiunea.Altora le oferă senzația de putere/forță.Se cred zei, pot cumpăra orice şi pe oricine.De aici,uită de prieteni,de familie,de principii, de orice.Şi apoi, din ce au, din ce-ar mai vrea.E ca un drog ce creează dependență. Pentru că sunt obişnuiți cu viața lor de lux şi nu pot renunța la ea.Dar astfel de persoane sunt de compătimit, pentru că îşi pierd sufletul în toată goana asta după bani.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Two words, ma frend: peer pressure.

| Celcestietot a răspuns:

Pe unii ii fac fericiti banii, iar pe altii nu.

| gigimondialuuuu a răspuns:

Presupun ca asa gandesc oamenii, adica prost. Toti vor sa aiba multi bani, unii doar pentru a fi admirati de ceilalti si a-i face invidiosi. Viata oamenilor bogati pe care o vedem la televizor pe unele canale sau la unele emisiuni ne face doar rau. Ne face sa vrem si noi sa fim asa, sa fim cunoscuti si sa ne îmbogățim. Dar la televizor noi nu vedem fața reală a vedetelor, cea de zi cu zi. In fața camerei totul e bine si frumos, toti sunt fericiti, pe cand in particular pot fi tristi si lipsiti de viata. Toata lumea crede ca banii te fac fericit deoarece toti oamenii cu multi bani pe care ii vedem sunt fericiți. Dar nu ne gandim cum sunt ei cand nu ii vedem. In concluzie, banii nu te fac neapărat fericit.

| ColoIonut a răspuns:

Pentru ca in ziua de azi poti sa faci aproape orice cu bani. Vrei ca fiu-tau sa ia bacul? Dai mare spaga. Vrei sa mearga si la facultate? Iar spaga. Cu banii poti sa faci aproape orice. Dependenta de a face bani si de a cheltui bani este considerata de psihologi o boala. Numai ca nu poti cumpara inteligenta cu banii, asta e problema. D-aia nu prea ii duce capul pe cei cu multi bani. Ma rog, nu vorbesc de Bill Gates, unii fizicieni, matematicieni, ingineri IT, etc.