| troleibuz a întrebat:

De ce sunt romanii mandri de lucruri pentru care nu au muncit? Cum ar fi trecutul Romaniei, drapelul sau peisajele frumoase?

12 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Nu e specifica romanilor, toate sau majoritatea popoarelor se mandresc cu asta mai mult sau mai putin...

| T0T a răspuns:

Pot fi mândri, dar doar dacă luptă pentru ele și le mențin, le dezvoltă. Majoritatea românilor nu prea au de ce să fie mândri. Au adus România la stadiul de groapă de gunoi.

| Emma30555 a răspuns:

La fel cum poți fi mândru de părinții tăi sau copiii tai. Simți ca aparții acestei tari și te mândrești dacă ai motive, cum te mândrești cu alte persoane la care simți ca ai o apartenenta.

| Zuzu1991 a răspuns:

Dude, tocmai ai descris EXACT ideea de patriotism
TOTI sunt mandrii de ce rahat maret e in tara lor, indiferent cat de imbecil e, de ex. americanii sunt mandrii ca ei au dreptul sa poarte arme, indiferent cati oameni mor si cate jafuri armate se intampla IN FIECARE ZI!

| Werrich a răspuns:

De ce sunt toti etnicii din alte tari mandri de lucruri pentru care nu au muncit? Pai ce, francezii de azi au facut Revolutia din 1789, pai ce italienii de azi au pictat-o pe Mona Lisa? Pai ce, germanii de azi au facut monumente?! CUm isi permit aceste etnii sa fie mandre de ceva ce nu au facut?

| Werrich a răspuns:

Si ungurii sunt mandri de trecutul lor, si germanii, si polonezii, si bulgarii, si francezii, si slovacii, si ucrainenii, si slovenii, si italienii si toate natiunile sunt mandre de trecutul lor si au tupeul sa se laude cu peisaje frumoasa in ghidurile turistice, peisaje pentru ca ei nu au niciun merit!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se cheama patriotism si nu e specific numai romanilor.
N-am inteles niciodata cum pot unii sa nutreasca o asa-zisa iubire fata de o bucata de pamant si de istoria ei. Sau si mai aiurea, sa fie mandri de asa ceva. De parca au ei vreun merit ca s-au nascut unde s-au nascut si stramosii lor au fost cine au fost.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

România este, într-un fel sau altul, parte din noi și ne reprezintă. De aceea e normal să ne bucurăm de tot ce a fost și este frumos și să ne doară când vedem câte se duc de râpă.

Răspuns utilizator avertizat
| Flavianadx a răspuns:

Pentru ca nu pot fi mandri de ei insisi. Se lauda si ei cu ce pot. Cu Mavrocordat si Averescu... stiu eu? Ca doar nu s-ar lauda cu Ceausescu laughing

| Adolf8 a răspuns:

Sunt mândri de România și se uita la telenovele turcești și mănâncă Shaorma cu de toate. Apoi pleacă în țări străine. I love you România, hai neamtule îți mai dam un vot.

| Rares791 a răspuns:

Sunt mandri ca sunt in acea tara