| Snicker a întrebat:

De ce ti se lipesc mainile de fie atunci cand e iarna? as vrea un raspuns cat mai stiintific.
multumesc!

Răspuns Câştigător
| razispeed a răspuns:

Ingheata prea repede apa dintre suprafata de contact a celor doua corpuri (ex: cand iti pui limba pe ceva rece, fiin si multe saliva se face o lipeala super glue, cumparasem odata o inghetata super rece si mi s a lipit limba momentan de ea)

ps:astai parerea mea, nu am citit nicaieri despre asta

3 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am pus pe manerul usii, pacalint fiind de cineva, ca e dulce. mi s-a lipit limba, si am tras de ea, pana mi-a ramas varful acolo.cred ca e cum spune razispeed.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Umezeala (transpiratia) de pe maini se transforma foarte repede in gheata, din cauza conductivitatii termice ridicate a metalului. Asta inseamna ca bara de fier "fura" instantaneu caldura de pe mainile tale si o degaja la fel de repede, producandu-se o cedare de energie calorica (cele 2 corpuri tind sa-si egalizeze temperatura. Temperatura suprafetei de contact, umezita de transpiratia de pe maini ajunge in jurul a 0 grade (chiar sub) si gata!