| SelenaTpu a întrebat:

De ce unele animale au coadă?
Care este rostul cozii?

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Spre exemplu la pisici pentru echilibru.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Animale marine- să se deplaseze. Pisici și câini- să sea din coadă.

| nukeyly a răspuns:

Coada are rol de carma pentru multe animale pasari pesti
ghepardul cel mai rapid animal de uscat folosete coada pentru directie la vanat
Cheetah 75mph sau 120.7 kmh [atinge 100 kmh in 3 secunde]
Cheetah - Chase Compilation
https://www.youtube.com/watch?v=xaV1_M2j200

Golden eagle 200mph 322 kmh in cadere
Peregrine falcon 240mph 386 kmh in cadere

Musca nu are coada dar are 2 "haltere" pe ambele parti, daca ii elimini una, nu se mai poate ghida in spatiu si zboara bezmetic.

| Manciu_Emil_1976 a răspuns:

Am observat la caini și pisici ca arata destul de precis ce stare au, sau ce intenții : agresivitate, teamã, entuziasm, damblagealã...etc

| BabaOarba a răspuns:

Cele mai multe animale au coada. Coada are roluri multiple: de echilibru (ca in cazul felinelor, canidelor), pentru inot (pesti si mamifere acvatice), pentru protectie contra insectelor (erbivore), pentru atragerea sexului opus (multe pasari), iar cateodata e un membru in plus, ca in cazul maimutelor ce folosesc coada pentru a se prinde de crengi.

Pentru om si unele primate, mersul biped, total sau partial, a dus la pierderea cozii - insa evolutiv o avem inscrisa pe undeva prin gene, si nu sunt rare cazurile de copii nascuti cu o prelungire a coloanei vertebrale.