| Glasgow a întrebat:

De ce urasc elevii scoala?
De ce majoritatea cred ca matematica ii nefolositoare? As fi interesata de pareri din partea celor care se regasesc in categoriile mai sus mentionate.

Răspuns Câştigător
| andrei57 a răspuns:

Buna, pai na si mie cand eram elev nu imi placea matematica pentru ca nu mi se explica la ce imi foloseste. Invatam logaritmi si nu mi se explica ca in viitor o sa imi foloseasca la facultate pentru aflarea rezistentei unei grinzi... si imi spunea ca imi dezvolta gandirea...

9 răspunsuri:
| Alien a răspuns:

Omul a făcut o mare greşeală: sistemul. Este un cuvânt atât de impunător, încât nici nu ştiu de unde să-l apuc. Unii consideră de multă vreme că "sistemul ne corupe" şi "sistemul e de vină", dar eu nu ştiu ce şi-au imaginat dânşii că poate fi. Pentru mine, sistemul este tot ceea ce a fost creat în mod artificial de către om, dintr-un exces de zel şi consideraţie pentru semeni, lucruri ne/folositoare create din motive de trebuinţe contemporane şi care servesc acum altor scopuri, cum ar fi acela de a ne distrage atenţia de la lucrurile care ar putea să conteze în viaţă. Nişte "ceva"-uri care se ghidează după reguli, reguli pe care trebuie, bineînţeles, să le înveţi, preferabil în mulţi ani de şcoală. Mai pe limba noastră, tot ce ne tâmpeşte.

Ca să fiu mai explicită, să ne imaginăm (prin absurd) că ne-am născut în ziua de azi. Ce ne învaţă sistemul prima dată? Să mergem la grădiniţă. Unde suntem îndoctrinaţi cu primele idei de "bune maniere" (Nu vorbi urât! Stai cu spatele drept, nu te mai scobi în nas! Pentru Dumnezeu, nu vorbi neîntrebat, ascultă de doamna educatoare şi cere voie să mergi la baie!). Acum apare pentru prima oară în viaţa noastră autoritatea şi încurajarea conformismului. Nu contează că doamna educatoare e o cretină, tu să o asculţi şi să faci ce zice. Poate aşa, va reuşi, drăguţa de ea, să mai cretinizeze o generaţie de copilaşi.

În şcoala generală, nu mai sunt probleme, ştim deja cum trebuie să ne purtăm: toţi la fel. Căci Doamne fereşte să vorbeşti puţin mai tare, să ai simţul umorului sau să-ţi contrazici profesorii, asta e lipsă de caracter! Şi aşa mai departe, treci prin mulţi ani inutili de şcoală, memorând învăţând de toate (că aşa sunt românii, atotştiutori, geniali şi extrem de nepractici). Şi dacă tot ai făcut liceul, mai fă şi facultatea – una, două, câte încap. Căci nu poţi avea niciodată prea multe diplome. Încă un master (că doar dacă îl face toată lumea n-o să fii tu mai tâmpit să nu-l faci) şi te trezeşti că ai un job care te încarcă de stress. Şi rate la bancă, pentru că jobul e prost plătit.

Poate cam pe acum începi să te dezmeticeşti. Ce s-a întâmplat?!

Felicitări, tocmai s-au întâmplat primii 30 de ani din viaţa ta. Nu-ţi mai rămâne decât să-ţi iei o nevastă/un soţ (că doar e vremea, nu?), să faci nişte copii şi să munceşti ca să-i treci prin acelaşi sistem de rahat. A, da, şi să aştepţi să mori. Aceea va fi cu siguranţă o experienţă unică, despre care nu ai învăţat nici în liceu, nici la facultate, nici la master. Vezi că nu te-au învăţat lucruri practice în şcoală?

Suntem plini de erori, noi, oamenii. Cine ne-a creat, ne-a făcut aşa cu intenţie, ca să avem cu ce să ne umplem viaţa. Să căutăm constatant piese de schimb unul la altul… Dacă am fi fost perfecţi, nu am fi dat greş niciodată. Ne-am fi născut perfect sănătoşi şi cu dimensiuni ideale, fără a fi nevoie de retuşuri. Am fi crescut în ritm constant şi identic, fără coşuri, dureri menstruale şi revolte adolescentine. Am fi fost cu toţii "primii în clasă", olimpici şi bursieri. Ne-am fi potrivit perfect din prima cu oricine, că doar am fi fost cu toţii ideali, fără lipsuri ce trebuie completate. Un şir interminabil de cupluri perfecte şi interschimbabile... Fără relaţii nereuşite şi gelozii, fără suferinţe, singurătăţi, antipatii sau eşecuri. Totul ar fi fost perfect uniform şi previzibil.

| CookieMonsterRawr a răspuns:

Pai=]]. Eu una nu urasc scoala. Nu pot sa spun ca imi place dar o vrecventez pentru ca stiu ca am nevoie de ea. Si faza cu matematica nu stiu =]]. totusi matematica e destul de folosituare. Fundabatting eyelashes

| xDValentinxD a răspuns (pentru CookieMonsterRawr):

Vad ca stii la ce e buna matematica, da' romana te-ai straduit s-o inveti?

| LevBestCont a răspuns:

Mate iti tezvolta gandire toti prosti care zic ca nu e folositoare sa se gandeasca de doua ori da stai cum sa gandeasca logic fara sa faci matematica laughing

| Masochista a răspuns:

In primul rand nu iti trebuie matematica sa poti intra la un liceu sau facultate! poti intra la un liceu de limbi straine etc.si la facultate de limba romana!tongue

| dutetare93 a răspuns:

Salut, uite parerea mea tongue Cred ca matematica e nefolositoare pentru ca daca eu lucrez( de exemplu) la Jandarmi, sau ceva de genul acesta...pentru ce imi trebuie matematica? Sa numar banii cand primesc mizerabilul salarhappy? Mai ales ecuatii complicate si chestii de genul asta.happy Parerea mea tongue. Salut

| Katerina_2426 a răspuns:

Pentru ca materiile sunt stucturate gresit si programa foarte incarcata. Iti baga prea mult pe semestru, nefolositor si uneori fara nicio legatura. Au stricat invatamantul. Nu mai e ca altadata. Plus ca ar trebui bage alte materii, cel putin la optionaluri, in functie de profillaughing. Si ar trebui sa eliminate anumite materii, iar in functie de profil, cu alte cuvinte ar trebui la liceu sa fie o triere a materiilor in functie de profil, si ma refer la o adevarata triere pentru ca elevii sa se specializeze pe ce vor sa faca mai departe mai usor. Si atitudinea profesorilor este foarte importanta, iar majoritatea nu-si dau deloc interesul sa-i invete pe elevi.
Si in legatura cu matematica, ea ii folositoare la cei care nu au logica matematica.

| Katerina_2426 a răspuns:

La cei care au logica matematica am vrut sa spun*

| Larissa_5844 a răspuns:

Eu nu sunt asa, dar cred ca ceilalti sunt pentru ca unii vor sa fie,, cool,, sa ii stie toata scoala... etc. De aceea incep sa fumeze, sa se machieze s. a. m. d... si unii din simplul motiv ca sunt lenesi big grin