| anonimbuc21 a întrebat:

De ce vrea sa atace Rusia Ucraina?

16 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Rusia are pretentii asupra fostilor teritorii istorice.
Ucraina este un stat aparut doar dupa destramarea URSS.
Inainte de crearea URSS (inceputul sec. XX), nu a existat Ucraina. Partea estica a apartinut Rusiei, partea vestica a fost a Poloniei, partea sudica a apartinut Ungariei (Subcarpatia) si Moldovei (Basarabia).

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ukraina de Est este majoritar rusa iar Kiev-ul este fosta capitala a Rusiei estice. Ukraina este un stat inventat si care contine parti din Romania, Ungaria si Cehia.

| RAY a răspuns:

Vor sa se mute mai aproape de Romania,Romania e bogata si are de toate si vor si ei manele,bere,mici, rusi sunt tampiti planetei, dupa ce sau autodistrus singuri, acum cretini vor ucraina inapoi, popor alcoolic, au noroc ca au gaz si petrol in rest e vai de capul lor

| Violleta2022 a răspuns:

De unde stii tu asta?
Detii informatie secreta?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

De unde știi că vrea asta? Are trupe masate la graniță. Îți rezultă din asta?

| Mosotti a răspuns:

Nu vrea deloc Rusia sa atace Ukraina ca nu are interes sa preia o tara facuta praf, sa bage bani acolo. A si zis Putin lui Biden cand au stat de vb 2 ore.

Ukraina e pregatita sa intre in NATO pentru ca SUA vrea sa puna arme acolo la granita Rusiei.

| Wr3nch a răspuns:

Ca sa o anexeze, ca pe Crimea. Visul lui Putin e sa refaca Rusia mare.

| Mosotti a răspuns (pentru Wr3nch):

Pai si daca teritoriile alea erau ale Rusiei, nu e normal sa le ia inapoi? Ukraina era rusia de fapt.

| Wr3nch a răspuns (pentru Mosotti):

Nu. Nu schimbam granita cand vrea muschiul nostru ca asa era acum x ani. Ca asa si Anglia ar trebui sa se intinda dupa un sfert din lume, impreuna cu Franta. Ca au fost ale lor candva.

| Mosotti a răspuns (pentru Wr3nch):

La Anglia nu a fost al lor candva, Anglia a luat colonii prin cuceriri.
Rusia nu a facut imperiu pe cuceriri, ci prin asimilare de comun acord.

| Wr3nch a răspuns (pentru Mosotti):

Cam greu sa nu fi de acord cu arma la gat. Tot ce merita Rusia e o palma peste fata, sa se trezeasca la realitate.

| Mosotti a răspuns (pentru Wr3nch):

Eu asa stiam, ca rusia nu a luat prin cuceriri, unde in istorie scrie ca a luat prin cuceriri? Si nici China parca.
Mentalitatea de cucerit este aia anglosaxona.

| Frank51 a răspuns:

Au avut conflicte în trecut pe seama teritoriilor și puterii, Ucraina este sau a fost o parte din Rusia cândva.

| MariannN20 a răspuns:

Nimeni nu stie adevarul, ce e in capul lui putin numai el stie 100%

| UnOmAnonim a răspuns:

Ca să restabilească sfera de influență.

| Sfatuitorul2008 a răspuns:

Nu vrea sa atace nimeni pe nimeni. E un interes politic si ca sa ia atentia de la covid