| Mihalache_Bogdan_Petru_1970 a întrebat:

De cine a fost asasinat Lincoln? Am nevoie de raspuns!

DAU FUNDA CELUI CARE RASPUNDE CORECT!

Răspuns Câştigător
| VERSGAGA a răspuns:

John Wilkes Booth! Funda? big grin

3 răspunsuri:
| xJuliusx a răspuns:

Abraham Lincoln, președintele SUA în perioada Războiului Civil American, a fost asasinat prin împușcare cu pistolul, în seara zilei de Vinerea Mare, la data de 14 aprilie 1865, în loja teatrului Ford din Washington, D.C. Ucigașul a fost John Wilkes Booth, un actor simpatizant fanatic al Statelor din Sud.

| EuAli a răspuns:

De John Wilkes Booth

| Arckantos26 a răspuns:

În seara zilei de 13 aprilie 1865, la doar câteva zile de la capitularea lui Robert E. Lee la Appomattox, fanaticul confederat John Wilkes Booth și conspiratorii săi au pus la cale un complot nu numai de asasinare a președintelui Abraham Lincoln în ziua următoare, ci și de decapitare a guvernului Statelor Unite în speranța reînvierii din propria cenușă a Confederației.