| Kanpeki a întrebat:

De curand am inceput sa invat coreeana pentru ca ascult K-pop si as vrea sa inteleg versurile mai bine. Intrebarea e: m-ar ajuta cu ceva in viitor faptul ca stiu coreeana? Adica imi va fi de folos si la altceva?

Răspuns Câştigător
| Anonimuserr a răspuns:

Dacă ai un job în companii Coreene aici în România da este util. Sau să pleci cu o bursă ceva în Coreea de Sud. De asemenea poți lucra în cadrul unui restaurant cu speciic coreean din România sau la firmele coreene din România poți lucra ca technical suport pentru populația de origine coreeană care dorește asistență, sau poți fi translator din Coreeană în Română. Să dai meditații de limbă coreeană pentru că sunt persoane care sunt pasionate ca tine.
Ori să pleci să lucrezi tot în Coreea de Sud.
În viața personală amoroasă dacă găsești o coreancă e tocmai bine.

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca o inveti bine (mai ales gramatica), poti in viitor sa fii traducator de coreeana (sunt putini si, deci, bine platiti).

| Adry05 a răspuns:

Te-ar putea ajuta la orice job sa scrii in CV ca pe langa limbile pe care le stiu toti tu stii la un oarecare nivel si una mai rara.

| RAY a răspuns:

As vrea sasi spun exprimentul meu personal am ascultat muzica in norvergiana am vazut filme, seriale tot ce se putea rezultate?
zero, muzica nu te ajuta deloc, poti asculta non stop pentru ca habar nu ai ce inseamna cuvintele alea
am descoperit ca e extrem de important sa invat cele mai populare cuvinte 2000, sa ma uit la filme subtitrare in romana dar norvergiena logic sa citesc din cand in cand,am facut si un curs dar din pacate mai mult rau mi-am facut nu incepe cu gramatica te darama, in scimb am gasit un curs din engleza in norvergiana si conversati etc si da m-a ajutat, stiintific vb s-a dovedit ca metoda imersiuni este cea mai buna metoda de invatat o limba, dar repet degeaba asculti muzica, te uiti la filme fara subtitrare, daca vrei sa inveti din filme trebuie sa faci astfel

Ziua 1. Uita-te la 2-3 minute scena cu E subtitrare ea.do de 3 ori în aceasta zi

Day2. Uita-te la aceea? i scena fara subtitrare

3. Uita-te la aceea? i scena? i repeta? i dupa sentin? a ca Actorii

4 folosesc acum shadowing la Sametime? i pute? i citi subtitrarea în timp ce umbra

5. Folosi? i shadowing fara subtitrare? i copia? i emo? iile? i mi? carile

6. (op? ional) utilizeaza aceea? i scena? i sa înregistreze vocea ta ca te-am umbra

coreeana te va ajuta doar acolo atat desi eu recomand engleza, germana, norvergiana, suedeza

| vladeusebiu a răspuns:

Nu cred. Engleza si germana iti vor fi sigur de folos chiar si franceza.

| May2001 a răspuns:

Depinde poti deveni traducator autorizat coreeana - romana sau engleza...dar nu stiu cat de cautati sunt acestia. Dar cine stie... poate o sa te duci in Coreea vreodata si atunci... laughing